Hlavní navigace

Názory k článku Pokuta 2000 Kč za nedodržení elektronické podoby přiznání vzniká automaticky

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 2. 2015 0:48

  Nyny (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  DPPO se musí poslat jako XML, ale co rozvaha a výkaz zisku a ztrát, taky v XML? A co textová příloha, z té musím taky udělat XML?

 • 11. 2. 2015 10:16

  Daňař (neregistrovaný) ---.20.broadband2.iol.cz

  Vím, že jsou daně v Česku složité, ale když v nich "nejste doma", tak o nich raději nepište. V článku je hodně nepřesností. Například povinně elektronická tzv. formulářová podání se týkají pouze daňových subjektů se zpřístupněnou datovou schránkou (dativku lze kdykoli znepřístupnit, resp. posečkat s jejím zpřístupněním). A v souladu s judikaturou Nejvyššího správního soudu je u fyzických osob navíc třeba rozlišovat druh datové schránky a druh daně. Existuje totiž datová schránka fyzické osoby - a datová schránka podnikající fyzické osoby. Přičemž povinné e-podání např. k dani silniční se samozřejmě týká jen druhého typu datovek. Dále, daňový řád nehovoří pouze o daňových přiznáních (jako autor), nýbrž obecněji o daňových tvrzeních (tj. včetně hlášení a vyúčtování). Není pravdou ani údaj autora, že daňový subjekt s datovkou musí elektronicky podávat všechna přiznání - existují totiž typy přiznání, která elektronicky podat nelze (např. k dani z nabytí nemovitých věcí)...

 • 12. 2. 2015 18:54

  Daniel Morávek

  Vážená pane Daňaři,
  děkuji za názor. Co se týče druhů datových schránek, děkuji za upozornění, skutečně to tak je, aktuálně řeším detaily s Generální finančním ředitelstvím, protože daňový řád druh datových schránek neřeší. Ohledně zpřístupnění jsme psali již několikrát, takže jsem to bral jako automatiku, ale máte v tom pravdu, do textu jsem to doplnil. Pro doplnění, zde je postup, jak schránku znepřístupnit.
  http://www.podnikatel.cz/clanky/povinna-elektronicka-komunikace-nastala/
  Zbytek vašich výtek je bezpředmětný, jelikož jsou všechny věci v textu zmíněny. Tedy že Seznam povinných podání je na webu FS (jen doplním, že elektronicky nešlo například podat ani dílčí přiznání k dani z nemovitých věcí). Stejně tak není pravda, že bych hovořil jen o přiznáních, v textu je jasně napsáno, že se týká i dalších podání.
  S pozdravem
  DM

 • 11. 2. 2015 10:47

  Proloz (neregistrovaný) 46.165.208.---

  Jako potvrzení banky o zaplacených urocích ? Zivotní pojistka atd ? (odečitatelné položky)
  tedy dle toho zakona zoscanuji rukou napsane DP a poslu datovou schrankou.
  Povinnost splnena :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).