Hlavní navigace

Pokutu v rámci #EET bude moct dle senátorky dostat i zákazník. Babiš to odmítá

17. 3. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Podle senátorky Elišky Wagnerové budou moci úřady udělovat u EET pokuty i zákazníkům. Zákon totiž u sankcí hovoří o fyzických osobách a pokutě až 500 tisíc Kč.

Senát včera podpořil zákon o evidenci tržeb. Pokud nenastane žádný problém s technickou realizací, nedojde ke zpoždění s vyhlášením zákona ve Sbírce zákonů či k jeho zrušení ústavním soudem, budou muset první podnikatelé vést elektronickou evidenci tržeb (EET) již od listopadu či prosince. Jak navíc včera upozornila senátorka Eliška Wagnerová, sankce budou v rámci EET hrozit i zákazníkům, a to dokonce až do výše 500 tisíc korun. Podle Babiše se ale příslušný paragraf na zákazníky vztahovat nemá.

Kdo hlasoval v Senátu pro EET

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Senát včera schválil zákon o evidenci tržeb. Pro zákon hlasovalo 43 z 72 přítomných poslanců. Pro hlasovaly, až na nepřítomné senátory, celé senátorské kluby ČSSD a ANO + Severočeši.cz. U senátorského klubu KDU-ČSL a Nezávislých však situace tak jasná nebyla. Proti hlasovali Václav Hampl a Zdeněk Papoušek. Oba jsou sice bez politické příslušnosti (BEZPP), v senátních volbách však kandidovali právě za KDU-ČSL. Další členové klubu Zdeněk Brož, Petr Šilar, Miluše Horská a Alena Šromová se zdrželi hlasování. Poslední jmenovaná je dokonce přímo členkou lidovců. Pro EET tak zvedli ruky jen zbylí 4 členové zmíněného klubu.

Zákon o evidenci tržeb ale nakonec podpořili i senátoři z nevládních stran. Kromě Josefa Regece, který hlasoval proti, se vyslovil pro normu celý senátorský klub SPO+KSČM+Severočech. Zákonu dal podporu také nezařazený senátor Libor Michálek, který kandidoval za koalici zelených, lidovců a pirátů. Proti normě naopak hlasovali kromě Petra Bratského, který se zdržel hlasování, všichni senátoři ODS a zbylí nezařazení senátoři. Klub Starostové a nezávislí se až na Leopolda Sulovského, který se vyslovil proti, hlasování zdržel.

Čtěte také: #EET Senátem prošla, prvních podnikatelů se dotkne na podzim

EET je posledním kamenem v mozaice proti únikům, řekl Babiš

Před samotným hlasováním proběhla i v Senátu poměrně bouřlivá diskuze. Hned na počátku vystoupil ministr Andrej Babiš, podle kterého bude zavedení EET posledním kamenem v mozaice opatření proti daňovým únikům, se kterým ve funkčním období současné vlády přichází ministerstvo financí a jeho podřízené organizace. Zákon je koncipován plošně a dotkne se největších firem i nejmenších živnostníků. Za současného stavu věci totiž nemohl být nastaven jinak. Případná výjimka pro malé podnikatele by se okamžitě stala útočištěm těch, kteří se za malé pouze vydávají v účetních výkazech a daňovém přiznání. Tím by zákon ztratil smysl. Současně bychom upřeli malým podnikatelům právě tu výhodu, kterou jim přinese zákon, a to je ochrana před nekalou konkurencí, uvedl Babiš.

Podle Babiše by EET neměla tvořit barikády. Má ovšem prý za cíl postavit zřetelnou a pevnou dělící zeď mezi těmi, kteří daně odvádí, a těmi, kteří na daních podvádí. Ačkoliv poctivým podnikatelům s evidencí tržeb vzniknou určité náklady, neznamená to, že jejich odměnou budou krev, pot a slzy. Naopak, odměnou jim budou nižší daně, např. současně navrhované snížení DPH u stravovacích služeb – z 21 na 15 %. Odměnou jim bude také méně kontrol a jednodušší prokazování tržeb v daňovém řízení, dodal Babiš.

Čtěte také: Čtěte velký souhrn, kdo a kdy musí #EET řešit a co všechno se s evidencí pojí

Pokutu budou moct dostat i zákazníci, varovala Wagnerová

Proti EET vystoupili především senátoři ODS. Například podle Veroniky Vrecionové (ODS) přinese EET problém především venkovským podnikatelům. To není, jak tady neustále slyšíme, že to bude stát 5000 Kč, nebo ještě menší číslo jsem slyšela, musí mít pokladnu, tiskárnu, připojení, několik tisíc až desítek tisíc korun, pravidelné aktualizace softwaru, odpisy zařízení, papír, náplň do tiskárny, opravy, internetové připojení… Problém také nastane v zařízeních, která fungují na malých platbách ve velkém množství. Např. trafiky, stánky, tržiště, doplnila Vrecionová.

Výhrady vůči EET ale měli i další senátoři. Elišce Wagnerové (zvolená za SZ) se nezamlouvaly výjimky, se kterými zákon počítá. Je pozoruhodné a pro mě zcela nepochopitelné a neakceptovatelné, musím říct, že tam patří banky, že tam patří pojišťovny, spořitelní úvěrová družstva, podnikání v energetických odvětvích na základě licence podle energetického zákona a podnikání na základě povolení krajského úřadu, podle zákona o vodovodech a kanalizacích. Tak to jsou zcela pro mě nepřijatelné výjimky, komentovala Wagnerová.

Čtěte také: 15 otázek a odpovědí, které souvisejí s elektronickou evidencí tržeb (#EET)

Wagnerová navíc upozornila, že paragraf 28 zákona stanovuje přestupek, kterého se dopouští fyzická osoba tím, že závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb. Tohoto přestupku se totiž dopustí kdokoliv, nejenom ten, kdo podniká, ale kdokoliv, kdo si případně nechá od někoho vymalovat, aniž by se to udělalo na fakturu, kdo si nechá cokoliv udělat atd., aniž by to bylo na fakturu. A ta pokuta tady je až 500 tisíc. Samozřejmě nebude vždy ukládána na horní hranici, ale je potřeba, aby si toto všichni uvědomili, varovala Wagnerová.

S tím ale nesouhlasil Andrej Babiš, podle nějž je důležité slovní spojení “závažným způsobem”. Takže se to netýká klientů. To se netýká zákazníků. A ve zprávě je v části čtvrté – správní delikty, tam je znovu napsáno závažným způsobem, úmyslně ztíženo, zmaří evidenci tržeb. To znamená, že nepostačí jenom pouhá příprava či pokus o ztížení. Tady se myslí spíš na programátora. Tzn. např. úmyslně vyrobí a distribuuje software, který vlastně naruší evidenci tržeb a vlastně úmyslně maří exekuci zákona, vysvětlil Babiš. Jak dále doplnil Babiš, nemá to mít nic společného s normálními občany, zákazníky.

Příslušný paragraf 28 zákona o evidenci tržeb

Přestupky

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb.

(2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 500 000 Kč.

Prvních podnikatelů se EET dotkne ještě letos

Zákon nyní zamíří k podpisu prezidentovi, který má na podepsání či veto 15 dní. Miloš Zeman již ale avizoval, že zákon podepíše. Zákon tedy vyjde ve Sbírce zákonů buď na konci března, nebo v dubnu. To znamená, že prvních podnikatelů se EET dotkne buď v listopadu, nebo v prosinci letošního roku. V zákoně je totiž navrhována účinnost „prvním dnem osmého kalendářního měsíce po dni jeho vyhlášení.“

Konkrétně se EET od listopadu (prosince) bude týkat ubytovacích a stravovacích služeb uvedených v klasifikaci NACE pod kódem 55 a 56. O další tři měsíce později, tedy od 1. února (1. března 2017) by se připojili podnikatelé v sektoru velkoobchodu a maloobchodu uvedených v klasifikaci NACE pod kódem 45.1, 45.3, 45.4, pokud jde o obchod, 46 a 47. O dalších 12 měsíců později se EET dotkne dalších podnikatelů, například svobodných povolání, podnikatelů v dopravě a zemědělství. Poslední skupina podnikatelů, vybraná řemesla a výrobní činnosti, by se zapojila od 1. května (1. června) 2018.

Čtěte také: Máme harmonogram, koho a odkdy se dotkne #EET. Prvních lidí asi už od listopadu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).