Hlavní navigace

Policii čeká modernizace

26. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna dnes odsouhlasila nový zákon o policii, který přinese velmi zásadní změny za poslední desetiletí. Celkově bude policie měnit organizační strukturu, ekonomické řízení, filozofii a také priority v rámci své činnosti. Jde o zásadní reformu, která však není střelbou od boku. Při přípravě nové koncepce jsme vyšli z detailní analýzy stavu policie. Ta mimo jiné ukázala, že policie málo spolupracuje s veřejností, že je stále vnímána jako represivní orgán, trpí závažnými systémovými nedostatky v řízení a sužuje ji kritický stav služeben, nedostatečné vybavení moderními technologiemi, zastaralý vozový park, papírování a balast práce, která není skutečně policejní, řekl ministra vnitra Ivan Langer.

Mnoho změn již probíhá u Policie ČR nyní, ale další změny teprve proběhnou, protože se na ně čekalo, až se schválí nový zákon. Občané se mohou těšit na policii, která půjde s dobou a bude efektivně plnit své povinnosti. Zlepší se kvalita, profesionalita, pomoc a partnerský vztah policie, dodává Ivan Langer.

Nyní je Policie ČR členěna 9 krajských správ. Toto uspořádání ale odpovídá státnímu uspořádání z roku 1960. S novým zákonem bude od roku 2012 počítat s vytvořením 14 krajských policejních ředitelství shodných s obvody samosprávných krajů. Následně se dostane i větší zodpovědnosti krajským ředitelům. Právě oni převezmou odpovědnost za hospodaření Policie v daném kraji.

Celkově se do „nové Policie ČR“ v projektu P1000 bude investovat 3,6 miliardy korun. Do této částky je také započítána částka 1,47 miliardy korun, za které se pořídí pro Policii ČR nová služební vozidla. Automobily dodá koncern Škoda, jenž vyhrál vypsaný tendr v přímém souboji mezi automobilkami Volkswagen a Renault. Dále se nebude muset Policie věnovat činnostem, které jí jsou nepříslušné. Jde například o doručování soudních zásilek, asistence u banálních dopravních nehoda a přítomnost stovek těžkooděnců při fotbalových utkáních.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).