Hlavní navigace

Politici už slíbili tornádem poničené jižní Moravě pomoc. Zde je velký přehled

25. 6. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Jižní Moravou se prohnalo tornádo, které způsobilo zranění obyvatel a také mnoho škod na majetku. Stát co nejrychleji nabízí pomoc zasaženým oblastem.

Jak jsme psali, tak počet zraněných se odhaduje až na 200 lidí, hlášeny jsou také oběti na životech. České republice pomáhají i zdravotní týmy ze sousedních států, ze Slovenska i Rakouska. To poskytlo k dispozici 20 sanitek a 2 vrtulníky. Slovensko nabídlo k dispozici ihned 7 sanitek a přijme i pacienty.

Žádný stres s daněmi

Alena Schillerová na Twitteru oznámila, že uleví místním podnikatelům, aby je kromě starostí s napáchanými škodami nestresovaly ještě daně. Získají možnost jednoduše zažádat o snížení všech záloh, a to i zpětně. V takových případech jim Finanční správa vrátí i zálohy zaplacené například v červnu. Podle zveřejněných informací to finanční správa momentálně finalizuje. 

K dalším připravovaným pokynům pro finanční správu patří, aby poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytla maximální úlevy. To znamená odklad pro podání a splatnost daně z příjmů z 1.7. do 31.8. a odpuštění záloh na silniční daň, upřesňuje v příspěvku Alena Schillerová. Navíc plátcům z DPH z regionů s vyhlášeným stavem nebezpečí automaticky odloží platby a podání přiznání k DPH, které je jinak splatné dnes, a to formou prominutí sankcí z pozdního podání a pozdní platby. Postižení z ostatních regionů pak mohou žádat individuálně. Fyzické osoby a firmy, které mají na zasaženém území majetek, si také budou moci odečíst od daně výši škody. 

Ministryně financí dále uvádí, že okamžitě uvolňují 10 milionů korun v rámci rychlé pomoci pro Jihomoravský kraj. Je v kontaktu se Správou státních hmotných rezerv ČR, která začíná poskytovat potřebným okamžitou humanitární pomoc. Rezorty Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo zemědělství ČR přesměrují své dotační programy s alokací přes 500 milionů korun. Podle Aleny Schillerové je nejdůležitější hned po záchraně životů rychlá finanční pomoc lidem, kterým živel poškodil majetek. K tomu bude sloužit dotační a úvěrový program od ministerstva místního rozvoje. Na obnovu bydlení nabídne žadateli až 5 mil. Kč. Z toho 2 mil. jako dotaci a 3 mil. jako zvýhodněný úvěr na 30 let, upřesňuje dále. 

Dřevo i finanční dar

Další pomoc lidem z živlem zasažených obcí proběhne prostřednictvím státního podniku Lesy České republiky. V rámci ní dostane každý majitel zničeného domu 50 kubíků kulatiny nebo finanční dar 100 tisíc korun. Státní pozemkový úřad uvolnil 100 milionů korun na potřebné pozemkové úpravy. Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar. Také hasičům jsme hned ráno nabídli naše kapacity, lidi i stroje, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček s tím, že podnik současně daruje postiženým lidem 20 m3 palivového dříví. 

Státní pozemkový úřad uvolnil z rozpočtu na pozemkové úpravy 100 milionů korun. Ty budou přesměrovány do programů na pomoc s obnovou infrastruktury v poničených obcích. Ministerstvo zemědělství zvedlo, že lidem z obcí zasažených tornádem pomohou s odstraňováním škod, na opravu domů poskytnou dřevo a opraví i vodovody a kanalizace. Využijeme k tomu zejména program 129 410 Podpora výstavby a technického zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací III, konkretizují v příspěvku.

Fotky hasičů z tornádem poničené Jižní Moravy

Další pomoc

Jak popsal Karel Havlíček, tak ministerstvo dopravy uvolní obratem mimořádné finanční zdroje ze Státního Fondu Dopravní Infrastruktury na opravu obecních a krajských komunikací v postižených oblastech. Stejně tak se okamžitě začnou opravovat silnice I. tříd a železniční cesty. Na Ministerstvu dopravy jsme začali připravovat program pro obnovu komunikací v postižených obcích. Během dne bude zveřejněn, čerpání obratem, uvedl v dalším příspěvku.

Ministr vnitra ČR Jan Hamáček sdělil, že hovořil s předsedou asociace pojišťoven Martinem Divišem, který jej ujistil, že pojišťovny urychleně vyšlou do terénu likvidátory a maximálně zjednoduší administrativu pro poškozené tornádem na jižní Moravě.

CHtip2

Klára Dostalová, ministryně pro místní rozvoj také potvrdila, že jsou připraveni následně postiženým obcím rychle pomoci dotačním titulem Obnova po živelní pohromě. V Tweetu poté upřesnila, že pomůžou rychle a už spustili program na obnovu obydlí po živelní pohromě. Lidé dostanou dotace až do výše 2 mil. Kč s možností navýšení o zvýhodněný úvěr až do výše 5 mil. Kč – využití na pořízení i rekonstrukci obydlí.

Podívejte se na další příspěvky na Twitteru:

Finanční pomoc míří nejen z celé ČR

Město Plzeň poskytne těžce postiženým obcím na jižní Moravě milion korun. U nás v Plzni si stále ještě pamatujeme na ničivé povodně z roku 2002, a proto víme, jak je zapotřebí každá pomoc a jak náročné je odstraňování škod. Plzeňáci už také v tyto hodiny nabízejí své síly, doplnil primátor města Plzně Martin Baxa. Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna uvedl, že Rada města Brna uložila primátorce města svolat mimořádné zastupitelstvo příští pátek, kde poskytnou finanční pomoc ve výši 10 milionů korun.

Také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková přislíbila, že na pondělním zastupitelstvu uvolní 1 milion korun jako humanitární pomoc Jihomoravskému kraji a dá hejtmanovi Janu Grolichovi a orgánům kraje na zvážení použití financí na konkrétní účely. Petr Fiala v Tweetu oznámil, že přerušuje volební kampaň koalice Spolu na jižní Moravě s tím, že v těchto těžkých hodinách jsou důležité jiné věci. Následně dodal, že ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dnes odešlou částku 1,5 milionu korun na bezprostřední pomoc nejvíce postiženým. Budeme dělat vše pro to, abychom rychle a účinně pomohli lidem ze zasažených obcích vyrovnat se s následky této přírodní katastrofy, doplnil.

Podle poslance Evropského parlamentu Tomáše Zdechovského může Česká republika pro postižené obce z jižní Moravy požádat o rychlou finanční pomoc i Evropskou unii. Ta na to má vyčleněné peníze, které mohou být okamžitě převedeny do České republiky. Podobně vyzývala vládu i další poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová.

Výsledkem je, že premiér Andrej Babiš požádal předsedu Evropské rady
a předsedkyni Evropské komise o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie pro postižené obce na jižní Moravě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).