Hlavní navigace

Polovina prodejců hraček porušuje zákon, ohrožují tím zdraví dětí

30. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Jak vyplynulo z kontrol České obchodní inspekce, více než polovina prodejců hraček porušuje některý právní předpis. Hračky pak mohou ohrozit zdraví dětí.

Polovina prodejců hraček porušuje zákon. Vyplynulo to z kontrol České obchodní inspekce (ČOI) v prvním čtvrletí letošního roku. Z celkových 308 provedených kontrol došlo ke zjištění nedodržení povinností stanovených zákonem v 155 případech (50,3 %). Jak upozorňuje ČOI, monitorování českého trhu s hračkami probíhá celoročně a vzhledem k počtu provinění bude probíhat i nadále se stejnou intenzitou.

Úrazy dětí patří k nejsmutnějším

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Ilustrační obrázek.

ČOI dále uvedla, že hlavní důvod průběžného dozoru tvoří skutečnost, že se děti samy nemohou bránit před rizikovými výrobky, které nesplňují veškeré podmínky bezpečnosti, a někdy to nedokáží ani jejich rodiče. Nebezpečné hračky na trhu nemají místo. Úrazy dětí způsobené při hře díky nebezpečným výrobkům patří k těm nejsmutnějším, proto se jim snažíme svou činností v maximální míře předcházet, řekl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Kontroly ČOI se zaměřují na dodržování požadavků zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, specifikovaných v nařízení vlády (č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky) a v řadě  norem (ČSN EN 71 a ČSN EN 62115, které stanoví jednotlivé technické a bezpečnostní požadavky na hračky). Právě na hračky s nebezpečnými mechanickými nebo fyzikálními vlastnostmi se pak kontroloři soustředí.

Neshody se značením objevili kontroloři v 16 případech. Mezi další zjištěné nedostatky patřily tyto:

  • hračky neodpovídaly požadavkům harmonizované normy ČSN EN 71–1
  • chyběly povinné informace pro spotřebitele a varování
  • informace pro spotřebitele a povinná varování byla pouze v cizím jazyce
  • na výrobku nebyl uveden výrobce, dovozce ani distributor
  • výrobek nebyl označen informací o vhodném věku uživatele.

Při kontrolách naopak nebylo zjištěno porušení povinnosti vybavit sestavovací hračky návodem na montáž.

Čtěte také: Chcete založit e-shop? Víme 5 druhů zboží, se kterými jen těžko uspějete

ČOI zakázala prodej některých hraček

Na základě provedených kontrol bylo na místě uděleno 60 pokut v celkové výši 91 000 Kč. U dalších 68 podnikatelů zahájila ČOI správní řízení a u 27 firem nařídila opatření k odstranění zjištěných nedostatků. Celkem v 32 případech a na 2562 kusů hraček vydala ČOI nařízení o zákazu prodeje. Hodnota zakázaných hraček činila 219 199 Kč.

Čtěte také: Na byznyse zaměřeném na děti rychle nezbohatnete. Musíte ho dělat srdcem

Jak uvedla na závěr ČOI, kontroly ukázaly nedostatky v plnění povinností stanovených právními předpisy především výrobcům, dovozcům a v neposlední řadě i distributorům. K nápravě stávajícího stavu by měly přispět opatření ukládaná Českou obchodní inspekcí a opakované kontroly hraček v tržní síti, u výrobců nebo dovozců. Hračky jsou určeny pro cílovou skupinu snadno zranitelných uživatelů, proto budou kontroly tohoto sortimentu pokračovat ve stejném rozsahu i nadále, uzavřel Denis Gaidoš, mluvčí ČOI.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).