Hlavní navigace

Polovina zadavatelů veřejných zakázek porušuje zákon. Neznají nová pravidla

22. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC
Zadavatelé veřejných zakázek nejsou dostatečně poučeni o novém pravidle, které platí od začátku tohoto roku. Chybuje skoro polovina z nich.

Od 1. ledna 2013 musí zadavatelé při zadávání veřejných zakázek uvádět informace v rámci svých profilů také ve strojově čitelném kódu XML. Nařizuje jim to vyhláška č. 133/2012, kterou se Ministerstvo pro místní rozvoj snaží zefektivnit procesy kontrol vypisovaných zakázek. Jak se ale ukazuje, necelé dva měsíce poté, co vyhláška vstoupila v platnost, ji skoro polovina zadavatelů stále ještě nevnímá. Podle stitistiky společnosti QCM toto nařízení nesplňuje 3 027 zadavatelů z celkového počtu 6 534 zadaných zakázek. Statistiky z prvního lednového týdne ukázaly, že profilů vyhovujících nové vyhlášce je pouze 23 procent, říká jednatel společnosti QCM, David Horký.

Chyba se dá napravit velmi jednoduše

Zadavatelé nevědí nebo zapomínají vyplnit na veřejném profilu speciální identifikátor, bez kterého není možné XML kód vygenerovat. Jde přitom pouze o jedno evidenční číslo, které je uvedeno ve Věstníku veřejných zakázek. Chyba je mnohdy i na straně portálů a individuálních stránek zadavatelů, které na novou vyhlášku nejsou technicky připraveny. Těch je 985 z celkového počtu 1 415 subjektů.

Situace se ale postupně zlepšuje. Počet zadavatelů, který se této chybě vyvaruje, poste každý týden zhruba o 4 %. V případě našeho Portálu pro vhodné uveřejnění se chystáme všem zadavatelům, jejichž záznam nemá potřebný identifikátor, tento údaj manuálně doplnit, aby se vyhnuly problémům v případě kontrol, dodává David Horký z QCM.

Problémy se zakázkami trvají už skoro rok

Potíže odstartovala novela zákona o veřejných zakázkách, která měla jejich zadávání učinit více transparentní. Jak se ale ukazuje, negativních dopadů je po jejím zavedení mnohem více než těch pozitivních. Od dubna do prosince loňského roku například počet veřejných zakázek meziročně poklesl o 28 %. Podle výsledků studie společností Grant Thornton a CEEC Research novela přispěla i k propadu hrubého domácího produktu o 41 miliard korun a také se kvůli ní ocitlo dalších 20 000 lidí bez práce. A to zejména ve stavebnictví, v oboru projekční činnosti nebo informačních technologií. Navíc přináší vyšší administrativní zátěž a vyšší náklady na přípravu výběrových řízení. Hodnota vypsaných zakázek se loni dostala na 311 miliard korun. V porovnání v rokem 2011 je to pokles o více než 47 %.

skoleni_29_6

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Ilustrační obrázek.

Je třeba tuto situaci a problémy se zadáváním zakázek co nejdříve napravit a změnit platnou úpravu tak, aby podporovala růst, uvedl k výsledkům ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Pro změnu některých částí nového zákona je také Hospodářská komora České republiky.

Připomeňme, že novela snížila zákonné limity pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu na rovný milion korun bez DHP. Pro stavební práce je limit snížen o polovinu, na 3 miliony. Od ledna 2014 pak má pro obě oblasti veřejných zakázek platit stejná výše limitu, a to jeden milion korun bez DPH. Novela také u veřejných zakázek zrušila losování. Všechny dokumenty a informace se zakázkou související musí být veřejné a zadavatel má také povinnost zveřejnit konečnou cenu a seznam všech subdodavatelů.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).