Hlavní navigace

Pomáhá euro v krizi, nebo naopak škodí? Evropané se neshodují

5. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Generální ředitelství Evropské komise pro komunikaci uskutečnil průzkum veřejného mínění mezi obyvateli Evropy s názvem Evropané a hospodářská krize. Šetření se týkalo toho, jak Evropané vnímají roli Evropské unie při řešení současné hospodářské a finanční krize.

Průzkum byl proveden na počátku roku 2009 formou osobního pohovoru a zúčastnilo se ho 27 218 evropských občany. Výsledky šetření ukázaly, že Evropané chtějí více koordinovaných opatření na úrovni EU, avšak se zároveň odlišují v názorech na prospěšnost jednotné evropské měny.

Evropané se podle průzkumu domnívají, že neúčinnější opatření, která by EU měla přijmout, jsou těsnější koordinace ekonomických a finančních politik všech členských států EU, dozor a kontrolu aktivit nejdůležitějších světových finančních skupin orgány Evropské unie a kontrola prostředků veřejných rozpočtů.

Rozporuplně pak odpovídali obyvatelé jednotlivých zemí na to, zda euro zmírňuje dopady krize, či naopak. Pro přínosnou roli eura se vyjádřili obyvatelé v 17 členských zemích EU, z čehož 13 zemí je součásti eurozóny a tři země euro teprve přijmou (Estonsko, Maďarsko, Polsko). Opačný názor sdílejí především občané České republiky, Německa a Velké Británie. Čtěte také: Eura se čeští podnikatelé před rokem 2014 zřejmě nedočkají.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).