Hlavní navigace

Pomoc pro Island dostává jasnější kontury

21. 10. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Island byl vždy považován za vyspělou zemi. Nyní mu hrozí státní bankrot. V minulém týdnu jednali zástupci Islandu a Ruska o čtyřmiliardové půčce. K dohodě však nedošlo. Nyní se k šesti miliardové finanční injekci, chystá Mezinárodní měnový fond, skandinávské země a Japonsko.

Sestupná tendence Islandu začala v loňském roce snížením jeho ratingu na úroveň České republiky, Číny nebo Korei. Stalo se tak díky vysoké míře zahraniční zadluženosti Islandu. Nebylo to však snížení poslední a Island se tak dostal s ratingem na úroveň Indie či Brazílie. Island také čelil poklesu ekonomického růstu a několikaměsíční vysoké inflaci. Poslední tvrdou ranou byla globální finanční krize, která jej spolu s vysokou úvěrovou aktivitou postavila před státní bankrot. Islandská koruna od počátku roku ztratila polovinu své hodnoty a vláda ji musela zafixovat. Došlo také k převzetí kontroly nad největšími bankami v zemi aby se tak předešlo zhroucení celého systému.

Nyní se možná přiblížila očekávaná pomoc. Ač již Island v minulém týdnu jednal se zástupci Moskvy o poskytnutí čtyř miliard, ke shodě nedošlo. Proslýchaly se pouze zprávy, že za finanční pomoc by Rusko očekávalo i spolupráci politickou. Nejaktuálnější informace o finanční injekci přichází z Mezinárodního měnového fondu (MMF), skandinávských zemí a Japonska. MMF by měl poskytnout přes miliardu a o zbytek finanční injekce do výše šesti miliard by se měly rozdělit skandinávské země s Japonskem. Tato částka by tak měla pomoci překonat nejhorší krizi. Otázkou je zda přišla včas a bude-li stačit. Dnes se totiž objevily zprávy, že banka Kaupthing, kterou vzala islandská vláda pod svá křídla nezaplatila za dluhopisy japonským investorům. Bance byl poskytnut náhradní termín do příštího pondělí, pokud nezaplatí ani do tohoto termínu, dluhopis vyprší. Japonští investoři jsou z vývoje situace velmi rozladění. Někteří proto, že se s podobnou situací setkali při krachu banky Lehman Brothers. Čtěte více v seriálu Finanční krize

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).