Hlavní navigace

Pomohl Česku přechod na mezinárodní účetní standardy, nebo spíše uškodil?

4. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přechod na Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS) není bezproblémový. Přestože přechod IFRS reflektuje současnou globalizaci ekonomiky, tak řada tuzemských zástupců se domnívá, že zavedení IFRS v České republice znamenalo větší byrokratické zatížení firem při zpracovávání podkladů pro odvod daní. Shodli se na tom účastníci konference, kterou uspořádala Globální Asociace profesních účetních ACCA a italské profesní sdružení CNDCEC (Consiglio Nazionale dei Dottori Commercialisti e degli Esperti Contabili).

Přechod na IFRS sice pomáhá investorům investorům veřejně obchodovaných společností, při získává informací pro jejich investiční rozhodnutí, ale zároveň řada odborníků upozorňuje na problémy s tím spojené. Členské země EU přijimají IFRS různě a mnoho států se obává, zda mohou účetní výkazy podle IFRS představovat solidní základ pro výpočet daní. Čtěte také: Hlídejte si časové rozlišení i při měsíční účetní závěrce.

Řada vlád se též podle některých odborníků domnívá, že přechod na IFRS mohl nahrát rozšíření krize. To však popírá Petr KřížPricewaterhou­seCoopers, podle kterého standardy IFRS nejsou původcem krize a naopak zajišťují transparentní informace o reálném vlivu krize na výkonnost firem, které je používají. Pozitivním efektem IFRS je, že nám říkají pravdu o tom, jak zdravý je finanční sektor, dodal Kříž.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).