Hlavní navigace

Pomohl Česku přechod na mezinárodní účetní standardy, nebo spíše uškodil?

Sdílet

Přechod na Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS) není bezproblémový. Přestože přechod IFRS reflektuje současnou globalizaci ekonomiky, tak řada tuzemských zástupců se domnívá, že zavedení IFRS v České republice znamenalo větší byrokratické zatížení firem při zpracovávání podkladů pro odvod daní. Shodli se na tom účastníci konference, kterou uspořádala Globální Asociace profesních účetních ACCA a italské profesní sdružení CNDCEC (Consiglio Nazionale dei Dottori Commercialisti e degli Esperti Contabili).

Přechod na IFRS sice pomáhá investorům investorům veřejně obchodovaných společností, při získává informací pro jejich investiční rozhodnutí, ale zároveň řada odborníků upozorňuje na problémy s tím spojené. Členské země EU přijimají IFRS různě a mnoho států se obává, zda mohou účetní výkazy podle IFRS představovat solidní základ pro výpočet daní. Čtěte také: Hlídejte si časové rozlišení i při měsíční účetní závěrce.

Řada vlád se též podle některých odborníků domnívá, že přechod na IFRS mohl nahrát rozšíření krize. To však popírá Petr KřížPricewaterhou­seCoopers, podle kterého standardy IFRS nejsou původcem krize a naopak zajišťují transparentní informace o reálném vlivu krize na výkonnost firem, které je používají. Pozitivním efektem IFRS je, že nám říkají pravdu o tom, jak zdravý je finanční sektor, dodal Kříž.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).