Hlavní navigace

HK: Daňoví poradci by měli mít právo zachovat mlčenlivost

24. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna projednává ve druhém čtení návrh novely trestního zákona. Novela nově řadí mezi trestné činy, při kterých mají občané za povinnost oznámit je a překazit, trestný čin zkrácení daně. Pokud novela projde parlamentem, všichni lidé, kteří se hodnověrným způsobem dozvědí o možnosti, že někdo krátil daň, pojistné, cla a další, musí toto podezření ohlásit.

Současná legislativa i novela zbavuje oznamovací povinnosti advokáta či jeho zaměstnance, duchovní registrovaných církví, nebo náboženských společností za zákonem stanovených podmínek, pokud se dozví o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem své profese.

Novela ovšem nepočítá, že by do tohoto seznamu zařadila daňové poradce. To se ovšem nelíbí Hospodářské komoře ČR, podle které může tento návrh vést k bezdůvodné kriminalizaci občanů. Jde hlavně o fakt, že daňový subjekt má právo při stanovení daňové povinnosti využít všech dostupných a zákonem povolených optimalizačních pravidel.

Problémem ovšem je tenká hranice mezi daňovou optimalizací v rámci zákonných norem a nelegálním daňovým únikem. Novela toto dle HK ČR neakcentuje. HK ČR proto navrhuje, aby daňový poradce byl uveden ve výčtu subjektů, které oznamovací povinnost nemají a mohl si tak zachovat mlčenlivost.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).