Hlavní navigace

Poradna: Pojmenování byznysu je zákonem regulováno

31. 5. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Jestliže hledáte vhodný název pro své podnikání, je nutné držet se znění zákona. Ten klade důraz především na nezaměnitelnost. Není náhodou váš obchodní název klamavý? Pokud ano, ihned zvažujte přejmenování byznysu.

Pravidla pro obchodní název firmy

Zvažuji přechod z OSVČ na s.r.o. S tím je spojený i návrh obchodního jména. Hledal jsem, zda jsou někde nějaká psaná či nepsaná pravidla. Je jasné, že se nemůže shodovat s již existující firmou. Jde mi spíše o formulaci a zda se mohou používat všeobecná slova např. „Máslo s.r.o.“

O ochraně firmy a o nekalé soutěži hovoří obchodní zákoník, který se dále vyjadřuje i k pojmenování podniku. Podle něj je nutné splňovat především nezaměnitelnost názvu a to, aby název společnosti nebyl klamavý. Ostatní pravidla, kterými je nutné se při pojmenovávání firmy řídit, se v zákonech hledají složitěji. Další výslovné zákazy v zákonech nenajdeme, použitelnost některých názvů proto musíme odvozovat z obecných ustanovení. Do rejstříku ale nemohou být zapsány například urážlivé či vulgární názvy. Je tomu tak proto, že by tím byly porušeny zavedené obchodní zvyklosti, podle kterých má být podnikání slušné. Čtěte více: Jak vybrat dobré firemní logo

Nutnost ohlášení provozovny na obecním úřadu

Chtěla bych si zařídit mobilní provozovnu, stánek na prodej balených potravin. Jedná se o prodej na jednom místě časově omezený cca na 2 měsíce, takže snad podmínky mobilní provozovny splňuji. Prodej by byl na pronajatém pozemku od soukromníka. Potřebuji ještě k tomu souhlas obce? Pokud ne, je nutné to na obec hlásit?

U klasických provozoven je potřeba souhlas obce, u mobilních pak je potřeba souhlas majitele pozemku. Souhlasy jiných správních orgánů se netýkají umístění provozoven, ale u některých živností mohou zvláštní právní předpisy stanovit povinnost souhlasu s rozsahem provozované živnosti v provozovně, případně stanovit vybavení provozovny a jiným způsobem konstatovat vhodnost provozovny k provozování živnosti. Čtěte více: Jak na stánkový prodej a mobilní provozovny? Čtěte podrobného průvodce

Zajímáte se o poradenství ohledně daňových úlev z finančních produktů? Zeptejte se nezávislé finanční poradkyně, jak úspor docílit na našem diskuzním fóru.

Jak je tomu se zálohami u podnikání při studiu?

Jsem student VŠ a chtěl bych si založit živnostenský list. Má otázka zní, zda budu muset platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, když jsem student. Pokud to dobře chápu, tak nemusím, když má živnost bude vedlejší. Jaké jsou tedy pro to podmínky?

Při vyřizování živnosti se na centrálním místě registračního úřadu registrujete k dani z příjmu fyzických osob, na ČSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu. OSVČ vedlejší neplatí zálohy na pojistné. K tomu je potřeba potvrzení o studiu. Výše doplatků bude záležet na Vašich příjmech. K dani uplatníte slevu na poplatníka, slevu na studenta, případně další slevy. U ČSSZ v případě nepřekročení částky cca 59 tisíc korun (příjmy po odpočtu výdajů) nemusíte platit pojistné žádné. Doplatek na zdravotní pojištění se vypočte podle jednoduchého vzorce (příjmy po odpočtu výdajů * 0,5) * 0,135. Čtěte více: Student nebo podnikatel? Obojí lze s úspěchem spojit

Místo podnikání vs. řádná provozovna

Je nezbytně nutné mít pro provoz krejčovství (potažmo jakékoliv živnosti) ve vlastním domě schválenou provozovnu, nebo mohu podnikat i bez provozovny? Budu šít sama, o zaměstnancích zatím neuvažuji.

Místem podnikání je jakékoliv místo, odkud je činnost řízena. V okamžiku, kdy je v tomto místě činnost, která je uvedena v obsahové náplni některé živnosti byť jen částečně vykonávána, jedná se o provozovnu. Pokud si podnikatel přesto není jistý, měl by se informovat na živnostenském úřadě. Čtěte více: Kdy postačí místo podnikání a kdy už je nutná provozovna?

Brand24

Prezentace na webu bez živnostenského listu

Chci si vytvořit web, kde budu nabízet své služby, ale s tím, že spolupráce bude probíhat na základě dohody o provedení práce či vstupem do zaměstnaneckého poměru mé osoby s institucí, která po mně tu práci bude chtít. Nemám v plánu si zřizovat živnostenský list. Jaké podmínky tedy takový web musí splňovat, aby se nejednalo o nedovolené podnikání?

Vzhledem k tomu, že nenabízíte své služby jako podnikatel, jelikož se nabízíte jako zaměstnanec, nejde o podnikatelský web, neměl by nastat problém. Jakmile byste si však zřídil živnostenský list a nabízel své služby tzv. „na fakturu“, již by se o podnikatelský web jednalo. Jestliže budete nabízet pracovní sílu (svou osobu) tak se nikdy nebude jednat o nedovolené podnikání, pouze to musí být tak na webu formulováno. Vedle tohoto pak je nutné uvést další náležitosti pro řádný provoz webových stránek. Čtete více: Zákon přikazuje na webu uvádět identifikační údaje. Víme, které vám chybí

Foto: Isifa.com

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).