Hlavní navigace

Poradna: Potřebujete při rozjezdu podnikání účetního?

28. 1. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Začínáte podnikat na živnostenský list a váháte, jestli budete potřebovat účetního? Nechte si poradit od daňových poradců nebo účetních, co a jak evidovat. Vyhnete se zbytečným problémům.

Účetnictví při živnosti

Chtěl bych se zeptat, jak je to při začínajícím podnikání na ŽL list s účetním. Kdy si jej mám začít shánět, pokud budu pracovat sám na sebe? Stačí mi jej sehnat koncem roku, aby mi účetnictví zpracoval za celý rok? (Doklady a faktury bych si zakládal sám.) Nebo musí za mnou docházet každý měsíc?

Záleží na množství zpracovávaných položek, obratu nebo „plátcovství“ DPH.Například začínajícím podnikatelům bychom doporučili úvodní konzultaci u účetního nebo daňového poradce, kde zjistí, co vše je třeba evidovat. To se odvíjí od skutečnosti, zda povedou daňovou evidenci, účetnictví, případně uplatní výdaje procentem z příjmů.

Podnikání a 2 děti do 15 let

Chtěla bych se poradit. Chci začít podnikat. V zákoně je uvedeno, že pokud pečuji o dvě děti do 15 let, platí za mě zdravotní pojištění stát. Týkalo by se to i v případě, že bych se stala OSVČ? Také je uvedeno, že dítě může navštěvovat školku jen 4 hodiny denně a školák jen v době vyučování. Vztahuje se to na obě děti? Mohlo by starší dítě navštěvovat družinu?

Jste osobou, které není stanoven minimální vyměřovací základ. Znamená to, že pokud se do této kategorie u zdravotní pojišťovny přihlásíte, nemusíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu.

Osoby samostatně výdělečně činné, pro které není stanoven minimální vyměřovací základ, mohou platit zálohy v částce vypočtené v Přehledu o příjmech a výdajích za předchozí období nebo v částce, kterou si samy stanoví na základě předpokládaných příjmů. Nemusíte tedy platit minimální zálohu na zdravotní pojištění a doplatek pojistného zaplatíte podle skutečně dosažených příjmů.

Návštěva družiny školou povinného dítěte nevadí, problém by byla například týdenní internátní škola.

Smluvní vztah

Chtěla bych se zeptat na smluvní vztah mezi OSVČ (účetní) a odpovědným zástupcem. Může být pouze ústní, nebo písemný? Bude ho po mě někdo vyžadovat?

K vašemu dotazu více v článku:Čtěte více: Podnikatel a odpovědný zástupce musí být ve smluvním vztahu. Víc zákon neřeší

Nákup ready-made společnosti

Jsem OSVČ a uvažuji o s.r.o. Ráda bych věděla, jak se vypořádá vklad 200 000 Kč? Každá firma, která s.r.o. prodává, sděluje, že vklady jsou splaceny, že tedy nemusím 200 000 skládat. Není mi jasné, jak se toto vypořádá s firmou, která s.r.o. prodává a jak se to vede v účetnictví.

K vašemu dotazu se vyjádřila Petra Janáková ze společnosti SMART Companies:

Ready-made neboli před-založená společnost je společnost předem založená firmou, která se na jejich zakládání a prodej specializuje. Před-založená společnost je zapsaná v příslušném obchodním rejstříku a je možné ji rychle, do 24 hodin, převést na nového majitele. Tato společnost je zcela prostá závazků a dluhů, má čistou obchodní historii a 100% splacený základní kapitál, který tedy už nemusíte skládat. Firmě, od které si takovou společnost pořizujete, uhradíte pouze částku za její nákup. Základní kapitál společnosti je účetně veden v pokladně.

Za Společnosti Online potvrzuje Karel Pluhař: Základní kapitál u všech námi prodávaných společností s ručením omezeným je splacen, tzn. že v době, kdy společnost kupujete, skutečně nemusíte zmíněnou částku skládat. To stejné se týká také akciových a evropských společností. Splacený základní kapitál je následně v okamžiku prodeje ready-made společnosti vypořádán mezi původním a novým akcionářem standardními účetními postupy.

Rizika podnikání na cizí IČO

Ráda bych se zeptala na rizika spojená s podnikáním jako OSVČ? Partner si zakládá novou firmu na můj živnostenský list.

Jestliže si někdo založí firmu tzv. na vaše IČO, znamená to, že se jedná o vaši firmu. Partner fakturuje a vystupuje vaším jménem. Daně, odvody a případné sankce jsou samozřejmě také na vás. Partner by vás jen zastupoval na základě mandátní nebo pracovněprávní smlouvy. Pokud žijete ve společné domácnosti, připadá v úvahu spolupracující osoba, na kterou lze přerozdělit část příjmů podle § 13 ZDP. Je však nutné přihlášení spolupracující osoby na příslušné úřady.Neznám důvody vašeho rozhodnutí, ale doporučila bych vyřízení vlastního živnostenského oprávnění.

Povinnost uvádět IČO

Mám webové stránky, na kterých nabízím své služby, je moje povinnost uvádět na stránkách své IČO?

Content 22 tip novy

Zde uvádíme odkaz na článek, kde je vše velmi podrobně a srozumitelně vysvětleno:

Čtěte více: Zákon přikazuje na webu uvádět identifikační údaje. Víme, které vám chybí

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).