Hlavní navigace

Porovnejte díky našemu přehledu úrokové sazby spořicích účtů pro podnikatele

10. 3. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Spořicí účet pro podnikatele je možné využít pro lepší zhodnocení dočasně volných finančních prostředků. Podívejte se na jejich nabídku.

Když se jedná o spořicí účet bez výpovědní lhůty, tak nejsou finanční prostředky nijak vázány a lze je podle potřeby kdykoli převádět na běžný účet a zpět.  

Kdy se účet vyplatí?

Tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle podotýká, že spořicí účty mezi podnikateli nepatří mezi často využívané produkty, protože zhodnocení prostředků nebývá primárním účelem a nejlepšího zhodnocení často malé firmy a podnikatelé dosáhnou tím, že volné prostředky reinvestují do provozu firmy, a proto většinou zůstávají na klasických běžných účtech. Spořicí účty podnikatelé využívají spíše k vytváření určité rezervy pro nečekané situace, doplňuje.  

Spořicí účet se podle Lukáše Opolcera, zástupce vedoucího pobočky Waldviertler Sparkasse, vyplatí, když podnikatel vytváří na svém běžném účtu rezervu, se kterou nedisponuje a nechce tyto prostředky vázat. V té chvíli je může přesunout na spořicí účet, který nabízí větší úrokovou sazbu, než je ta na běžném účtu. Štěpán Dlouhý, tiskový mluvčí mBank, zmiňuje zase hledisko bezpečnosti – jde o separátní účet, k němuž není karta, tudíž ani ztráta nebo krádež karty nemusí znamenat riziko pro podnikatele, protože má prostředky uloženy mimo své konto.

Seznamte se s nabídkou běžných účtů pro podnikatele: U podnikatelských účtů zlevnily některé poplatky. Podívejte se na přehled

Nabídka

Spořicí účty pro podnikatele od ČSOB odrážejí standardy trhu. Mezi jejich výhody patří pouze jednodenní výpovědní lhůta pro výběr prostředků. Z výše zmíněných důvodů je základní sazba na spořicím účtu aktuálně 0,02 %, dodává Patrik Madle. Equa bank nabízí spořicí účty bez výpovědní lhůty v měnách CZK, EUR a USD a spořicí účet s výpovědní lhůtou v CZK. Všechny spořicí účty je možné mít samostatně – není podmínkou mít zde zřízený běžný účet a ovládat je můžete prostřednictvím internetového bankovnictví. Úroková sazba je u spořicího účtu bez výpovědní lhůty do 25 milionů korun 0,50 % a nad 25 milionů pak 0,01 %, doplňuje Radek Schönfeld, ředitel oddělení produktů firemního bankovnictví z Equa bank. U spořicího účtu s výpovědní lhůtou je vyšší úročení než na tom bez výpovědní lhůty.

U Spořicího účtu Fio konto oproti klasickému běžnému Fio účtu nelze využít SIPO platby nebo inkaso a finanční prostředky lze převádět pouze na jeden externí účet, který lze elektronicky zdarma měnit. K jeho založení je nutné být klientem Fio banky a úrokové sazby pro podnikatele a právnické osoby se pohybují od 0,35 % do 0,50 %. mBank podnikatelům nabízí spořicí účet eMax Business, který je bez výpovědní lhůty a jeho založení i vedení je zdarma. Je možné okamžité provedení plateb mezi účty v mBank a všechny příchozí a odchozí platby jsou zdarma, dodává Štěpán Dlouhý. 

Podobně můžete bez poplatků automaticky převádět z běžného účtu na spořicí účet a opačně také v MONETA Money Bank. I tam je založení, vedení i zrušení spořicího účtu zdarma a nemusíte na něm mít minimální vklad ani zůstatek. Je možné si jej založit na dobu neurčitou, bez termínů a výpovědních lhůt. Podnikatelé si zde mohou vybrat ze tří produktů: Spoření PRO podnikání, Spořicí účet a Depozitní účet Business Prémie s prémiovou úrokovou sazbou. U Spoření PRO podnikání je úroková sazba 1,2 % p.a. a u spořicího účtu se pohybují od 0,10 do 0,20 %. 

ebf - tip do článku - debata

S investicí vám pomůže úvěr. Psali jsme o něm zde: Plánujete ve firmě nějakou investici a nemáte prostředky?

Trinity Bank nabízí podnikatelům a firmám nový účet nazvaný Výhoda+. Těm zhodnotí prostředky do 50 milionů korun úrokovou sazbou 1,38 % p.a. Výhodou spořicího účtu u Waldviertler Sparkasse je neexistence výpovědní lhůty a možnost libovolně převádět prostředky mezi běžným a spořicím účtem i přes internetové bankovnictví. Minimální a maximální částka pro zůstatek není určena. Pokud není u banky vedený běžný účet, není možnost využívat spořicí účet vyloučena, pouze úroková sazba již není ve výši 1 % p.a., ale 0,5 % p.a., popisuje Lukáš Opolcer.

Nabídka spořicích účtů pro podnikatele
Instituce Název produktu Úroková sazba Vedení spořicího účtu
ČSOB Spořicí účet 0,02ˇ% zdarma
Equa bank Spořicí účet bez výpovědní lhůty do 25 milionů 0,50 % nad 25 milionů 0,01 % zdarma
Spořicí účet bez výpovědní lhůty do 25 milionů 0,60 % (0,50 % PO)
nad 25 milionů 0,01 %
zdarma
Fio Spořicí účet Fio konto do 1 mil. 0,35 %
nad 1 mil. 0,45 %
nad 10 mil. 0,50 %
zdarma
mBank Spořicí účet eMax Business 0,10  zdarma
MONETA Money Bank Spoření PRO podnikání 1,20 % zdarma
Trinity Bank Spořicí účet Výhoda+ 1,38 % zdarma
Waldviertler Sparkasse Spořicí účet do 250 tisíc 1 % (0,5 % bez běžného účtu)
nad 250 tis. Kč 0,05 %
zdarma
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).