Hlavní navigace

Porovnejte díky našemu přehledu úrokové sazby spořicích účtů pro podnikatele

Spořicí účet pro podnikatele je možné využít pro lepší zhodnocení dočasně volných finančních prostředků. Podívejte se na jejich nabídku.
Jana Langerová 10. 3. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Když se jedná o spořicí účet bez výpovědní lhůty, tak nejsou finanční prostředky nijak vázány a lze je podle potřeby kdykoli převádět na běžný účet a zpět.  

Kdy se účet vyplatí?

Tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle podotýká, že spořicí účty mezi podnikateli nepatří mezi často využívané produkty, protože zhodnocení prostředků nebývá primárním účelem a nejlepšího zhodnocení často malé firmy a podnikatelé dosáhnou tím, že volné prostředky reinvestují do provozu firmy, a proto většinou zůstávají na klasických běžných účtech. Spořicí účty podnikatelé využívají spíše k vytváření určité rezervy pro nečekané situace, doplňuje.  

Spořicí účet se podle Lukáše Opolcera, zástupce vedoucího pobočky Waldviertler Sparkasse, vyplatí, když podnikatel vytváří na svém běžném účtu rezervu, se kterou nedisponuje a nechce tyto prostředky vázat. V té chvíli je může přesunout na spořicí účet, který nabízí větší úrokovou sazbu, než je ta na běžném účtu. Štěpán Dlouhý, tiskový mluvčí mBank, zmiňuje zase hledisko bezpečnosti – jde o separátní účet, k němuž není karta, tudíž ani ztráta nebo krádež karty nemusí znamenat riziko pro podnikatele, protože má prostředky uloženy mimo své konto.

Seznamte se s nabídkou běžných účtů pro podnikatele: U podnikatelských účtů zlevnily některé poplatky. Podívejte se na přehled

Nabídka

Spořicí účty pro podnikatele od ČSOB odrážejí standardy trhu. Mezi jejich výhody patří pouze jednodenní výpovědní lhůta pro výběr prostředků. Z výše zmíněných důvodů je základní sazba na spořicím účtu aktuálně 0,02 %, dodává Patrik Madle. Equa bank nabízí spořicí účty bez výpovědní lhůty v měnách CZK, EUR a USD a spořicí účet s výpovědní lhůtou v CZK. Všechny spořicí účty je možné mít samostatně – není podmínkou mít zde zřízený běžný účet a ovládat je můžete prostřednictvím internetového bankovnictví. Úroková sazba je u spořicího účtu bez výpovědní lhůty do 25 milionů korun 0,50 % a nad 25 milionů pak 0,01 %, doplňuje Radek Schönfeld, ředitel oddělení produktů firemního bankovnictví z Equa bank. U spořicího účtu s výpovědní lhůtou je vyšší úročení než na tom bez výpovědní lhůty.

U Spořicího účtu Fio konto oproti klasickému běžnému Fio účtu nelze využít SIPO platby nebo inkaso a finanční prostředky lze převádět pouze na jeden externí účet, který lze elektronicky zdarma měnit. K jeho založení je nutné být klientem Fio banky a úrokové sazby pro podnikatele a právnické osoby se pohybují od 0,35 % do 0,50 %. mBank podnikatelům nabízí spořicí účet eMax Business, který je bez výpovědní lhůty a jeho založení i vedení je zdarma. Je možné okamžité provedení plateb mezi účty v mBank a všechny příchozí a odchozí platby jsou zdarma, dodává Štěpán Dlouhý. 

Podobně můžete bez poplatků automaticky převádět z běžného účtu na spořicí účet a opačně také v MONETA Money Bank. I tam je založení, vedení i zrušení spořicího účtu zdarma a nemusíte na něm mít minimální vklad ani zůstatek. Je možné si jej založit na dobu neurčitou, bez termínů a výpovědních lhůt. Podnikatelé si zde mohou vybrat ze tří produktů: Spoření PRO podnikání, Spořicí účet a Depozitní účet Business Prémie s prémiovou úrokovou sazbou. U Spoření PRO podnikání je úroková sazba 1,2 % p.a. a u spořicího účtu se pohybují od 0,10 do 0,20 %. 

S investicí vám pomůže úvěr. Psali jsme o něm zde: Plánujete ve firmě nějakou investici a nemáte prostředky?

U Sberbank můžete spořit prostřednictví FÉR spoření PLUS nebo FÉR spoření EXTRA v zahraničních měnách. Prostřednictvím FÉR spoření PLUS může klient provádět běžné finanční transakce, jako je zadávat tuzemské a zahraniční platební příkazy, zadávat, měnit a rušit trvalé příkazy, platby SIPO, povolení k inkasu, zřizovat termínované vklady nebo provádět vklady a výběry hotovosti na pokladnách standardních poboček Sberbank. Výhodou a specifikem spoření u Sberbank je, že čím více peněz uložíte, tím větší úrok získáte. Výše vkladu přitom není omezena, dodává Radka Černá, tisková mluvčí a PR Manager ze Sberbank. Trinity Bank nabízí podnikatelům a firmám nový účet nazvaný Výhoda+. Těm zhodnotí prostředky do 50 milionů korun úrokovou sazbou 1,38 % p.a. 

Výhodou spořicího účtu u Waldviertler Sparkasse je neexistence výpovědní lhůty a možnost libovolně převádět prostředky mezi běžným a spořicím účtem i přes internetové bankovnictví. Minimální a maximální částka pro zůstatek není určena. Pokud není u banky vedený běžný účet, není možnost využívat spořicí účet vyloučena, pouze úroková sazba již není ve výši 1 % p.a., ale 0,5 % p.a., popisuje Lukáš Opolcer.

Nabídka spořicích účtů pro podnikatele
Instituce Název produktu Úroková sazba Vedení spořicího účtu
ČSOB Spořicí účet 0,02ˇ% zdarma
Equa bank Spořicí účet bez výpovědní lhůty do 25 milionů 0,50 % nad 25 milionů 0,01 % zdarma
Spořicí účet bez výpovědní lhůty do 25 milionů 0,60 % (0,50 % PO)
nad 25 milionů 0,01 %
zdarma
Fio Spořicí účet Fio konto do 1 mil. 0,35 %
nad 1 mil. 0,45 %
nad 10 mil. 0,50 %
zdarma
mBank Spořicí účet eMax Business 0,10  zdarma
MONETA Money Bank Spoření PRO podnikání 1,20 % zdarma
Spořicí účet do 199 999,99 Kč 0,10 %
od 200 000 do 4 999 999,99 Kč 0,20 %
od 5 000 000 do 19 999 999,99 Kč 0,10 %
od 20 mil. 0,10 %
zdarma
Sberbank FÉR spoření PLUS do 199 999,99 Kč 0,10 %
od 200 000 do 4 999 999,99 Kč 0,20 %
od 5 000 000 do 19 999 999,99 Kč 0,10 %
od 20 mil. 0,10 %
zdarma
Trinity Bank Spořicí účet Výhoda+ 1,38 % zdarma
Waldviertler Sparkasse Spořicí účet do 250 tisíc 1 % (0,5 % bez běžného účtu)
nad 250 tis. Kč 0,05 %
zdarma
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).