Hlavní navigace

Portál Booking.com uzavíral zakázané dohody. Zaplatí 8,3 milionu pokutu

19. 12. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podle antimonopolního úřadu portál na základě těchto dohod zajišťoval výhodnější ceny ubytování pro vlastní klienty.

Portál Booking.com nabízí on-line rezervace krátkodobého ubytování. Podle Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže (ÚOHS) je však jeho jednání protisoutěžní.  

Podle ÚOHS měla společnost uzavírat v období od 1. 5. 2009 do 30. 6. 2015 zakázané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobých ubytovacích služeb na území České republiky, čímž narušila hospodářskou soutěž na trhu služeb zprostředkování on-line rezervace krátkodobého ubytování v České republice a na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v České republice, uvádí úřad v tiskové zprávě.

Za tento prohřešek dostal portál Booking.com od antimonopolního úřadu pokutu  ve výši 8 336 000 korun. Úřad tak rozhodl po rozsáhlém šetření, v jehož průběhu oslovil stovky hromadných ubytovacích zařízení. Rozhodnutí není dosud pravomocné.

Jednání portálu mohlo ovlivnit obchod

Jednáním portálu Booking.com mohlo podle úřadu ovlivnit obchod mezi členskými státy Evropské unie při poskytování služeb on-line rezervace krátkodobého ubytování. Na základě těchto zakázaných dohod se smluvní partneři společnosti Booking.com zavazovali k plnění tzv. široké parity ceny a dostupnosti. Společnost Boooking.com tedy měla dostávat shodné nebo lepší podmínky týkající se ceny ubytování a dostupnosti pokojů k rezervaci, než jaké byly dostupné na webových stránkách ubytovacího zařízení nebo pro jakýkoli on-line či off-line distribuční kanál smluvního ubytovacího zařízení.

Čtěte příběh podnikatele, který se realizuje v oblasti pronájmů: Pronajímal byt. Stala se z toho noční můra, kterou překonal. Teď pomáhá jiným

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).