Hlavní navigace

Portál Booking.com uzavíral zakázané dohody. Zaplatí 8,3 milionu pokutu

19. 12. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle antimonopolního úřadu portál na základě těchto dohod zajišťoval výhodnější ceny ubytování pro vlastní klienty.

Portál Booking.com nabízí on-line rezervace krátkodobého ubytování. Podle Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže (ÚOHS) je však jeho jednání protisoutěžní.  

Podle ÚOHS měla společnost uzavírat v období od 1. 5. 2009 do 30. 6. 2015 zakázané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobých ubytovacích služeb na území České republiky, čímž narušila hospodářskou soutěž na trhu služeb zprostředkování on-line rezervace krátkodobého ubytování v České republice a na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v České republice, uvádí úřad v tiskové zprávě.

Za tento prohřešek dostal portál Booking.com od antimonopolního úřadu pokutu  ve výši 8 336 000 korun. Úřad tak rozhodl po rozsáhlém šetření, v jehož průběhu oslovil stovky hromadných ubytovacích zařízení. Rozhodnutí není dosud pravomocné.

tip-do-článku-aktuálně-pro-účetní

Jednání portálu mohlo ovlivnit obchod

Jednáním portálu Booking.com mohlo podle úřadu ovlivnit obchod mezi členskými státy Evropské unie při poskytování služeb on-line rezervace krátkodobého ubytování. Na základě těchto zakázaných dohod se smluvní partneři společnosti Booking.com zavazovali k plnění tzv. široké parity ceny a dostupnosti. Společnost Boooking.com tedy měla dostávat shodné nebo lepší podmínky týkající se ceny ubytování a dostupnosti pokojů k rezervaci, než jaké byly dostupné na webových stránkách ubytovacího zařízení nebo pro jakýkoli on-line či off-line distribuční kanál smluvního ubytovacího zařízení.

Čtěte příběh podnikatele, který se realizuje v oblasti pronájmů: Pronajímal byt. Stala se z toho noční můra, kterou překonal. Teď pomáhá jiným

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).