Hlavní navigace

Porušíte při podnikání protiepidemická opatření? Pokuta až 3 miliony, chce vláda

27. 10. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vláda chce přitvrdit sankce za porušení protiepidemických opatření. Podnikatelé by mohli dostat pokutu až do výše 3 milionů korun.

Zpřísnily by se sankce i pro fyzické osoby, a to až na 50 tisíc. Kontrolovat a pokutovat přímo na místě by nově mohla i policie. Příslušnou novelu zákona schválila před několika dny vláda. Identický návrh nicméně parlamentem už jednou neprošel.

Jak se mění opatření

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci od pondělí opět zpřísnila protiepidemická opatření, kdy se rozšířila povinnost nošení respirátorů na další vnitřní prostory. Další novinky jsou v plánu od začátku listopadu. Od příštího pondělí budou muset provozovatelé stravovacích zařízení kontrolovat u svých zákazníků podmínku OTN (očkování, negativní test či prodělání nemoci v posledních 180 dnech), a to nejpozději před poskytnutím služby. Podobná pravidla už nyní platí pro pořadatele kulturních či sportovních akcí nebo třeba kadeřnice. Možností bude i přímo v restauraci absolvovat samotest.

V rámci opatření nicméně dochází i k částečnému uvolnění, a to v reakci na nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ode dneška (středy 27. října) platí, že po návratu ze zemí červené a tmavě červené kategorie není nutná samoizolace. Lidé budou muset jen vyplnit příjezdový formulář, 5. až 7. den od vstupu na území ČR se podrobit PCR testu a do negativního výsledku nosit po opuštění bydliště respirátor.

Psali jsme: Přehledně: Co se mění od pondělí 25. 10. v opatřeních a co od 1. 11.? 

Limit pokuty pro fyzické osoby by se zvýšil na 50 tisíc Kč

Kromě samotných opatření by vláda ráda změnila i systém sankcí a kontrol. Před několika dny opětovně schválila novelu krizového zákona, která ale už jednou parlamentem neprošla. Podle vlády je nicméně úprava krizového zákona nutná, jelikož stávající znění nedefinuje zcela jasně postupy a oprávnění v oblasti správního trestání právnických a podnikajících fyzických osob za porušení krizových opatření spočívajících v omezení podnikatelské činnosti. Postih za porušení povinností plynoucích z krizových opatření je výslovně upraven pouze u fyzických osob, kterým je povinnost strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu uložena v § 31 odst. 3 písm. c) krizového zákona, doplňuje se v důvodové zprávě.

Návrh především zpřísňuje sankce za porušení protiepidemických opatření, a to jak pro fyzické osoby, tak pro podnikatele (podnikající fyzické osoby a právnické osoby). Fyzickým osobám bude nově, pokud zákon projde parlamentem, hrozit za nedodržení protiepidemických opatření pokuta až do výše 50 tisíc korun (aktuálně je limit 20 tisíc korun).

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Podnikatelé by mohli dostat pokutu až 3 miliony korun

Sankce podle krizového zákona by se nově týkaly i podnikatelů. Podnikající fyzické a právnické osoby by mohly dostat pokutu až do výše 3 milionů korun. V této souvislosti lze zmínit, že postih právnických osob a podnikajících fyzických osob za porušení povinnosti stanovených opatřeními k řešení méně závažných mimořádných situací obsahují i jiné právní předpisy, například zákon o ochraně veřejného zdraví nebo zákon o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 a o změně některých souvisejících zákonů. Návrh tak má za cíl narovnat i tuto disproporci v oblasti správního trestání při závažných událostech, upřesňuje se v důvodové zprávě.

Policie by mohla trestat příkazem na místě

Dále se má změnit systém kontrol a pokutování. Z hlediska dohledu nad dodržováním krizových opatření je nově konkretizována i působnost Policie ČR a obecní policie. Z hlediska lepší systemizace právních předpisů je pak stanovena obecná pravomoc těchto složek řešit porušení povinností u fyzických i právnických osob a podnikajících fyzických osob příkazem na místě, doplňuje se v důvodové zprávě.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Novela už jednou parlamentem neprošla

Zda návrh novely projde, zůstává však otázkou. Vláda totiž už jednou s identickým návrhem narazila. Horní komoře parlamentu vadil především vysoký limit pokut pro podnikatele. Například senátor za STAN Pavel Kárník označil strop 3 miliony korun za nemorální. Podle senátora Václava Lásky (SEN 21) by taková pokuta, v kontextu toho, že nařízení vlády nebyla vždy vydávána v souladu se zákonem, byla drakonická.

Každý z vás si vybaví situaci, kdy se na tiskovce vlády oznámí nějaké opatření. Je tam spousta výjimek. Oznámí ho v pondělí večer. V úterý vystupují jednotliví ministři a vysvětlují, co se tím myslelo, leckdy protichůdně. Ve středu se tomu dá nějaký šáteček, když se tedy usnesou na tom, co je vlastně zakázáno. Ve čtvrtek se to změní. A celé kolečko jede nanovo. V tomto má žít podnikatel, aby neustále sledoval tiskovky vlády a všechny možné jiné zdroje, včetně soukromých, aby vlastně věděl, co smí a nesmí? Když to nebude dělat a když to nebude sledovat, tak mu hrozí pokuta až tři miliony korun? řekl při projednávání v Senátu Láska.

Senát tak podle očekávání návrh odmítl a ten se vrátil do Sněmovny. Vzhledem k tomu, že vláda nenašla v červnu podporu a 101 potřebných hlasů ani ve Sněmovně, veto Senátu se nepodařilo přehlasovat a novela schválená nebyla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).