Hlavní navigace

Poskytujete přepravu osob pomocí aplikací? Očekávejte kontrolu berňáku

10. 10. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ti, kteří poskytují přepravu prostřednictvím mobilních aplikací, jako je Uber, Taxify nebo Liftago, budou teď v hledáčku finančních úřadů.

Finanční správa ČR se zaměří na kontrolu plnění daňových povinností v oblasti daně z příjmů, daně z přidané hodnoty a silniční daně. 

Pokud by snad daňové povinnosti za některá zdaňovací období nebyly splněny, Finanční správa ČR doporučuje co nejdříve podat chybějící daňová přiznání a uhradit daň a vyhnout se tak sankcím, které v rámci kontrolní činnosti mohou být následně vyměřeny.

Problematikou sdílené ekonomiky jsme se zabývali v článku Sdílená ekonomika typu Uber je v ČR právní problém. Jaké změny se chystají?

Finanční správa se snaží jít nejprve cestou prevence a takto daňové subjekty upozornit, aby si své povinnosti splnily dříve, než od finančních úřadů dostanou výzvy k jejich plnění. Poskytovatelé přepravních služeb přes elektronické platformy mají k dispozici metodiku, ve které je dopodrobna rozepsáno, jaké daňové povinnosti a kdy musí plnit, říká generální ředitelka Finanční správy ČR Tatjana Richterová.

Finanční správa v rámci své analytické činnosti získává informace o příjmech poplatníků, kteří podnikají skrze elektronické platformy, a má tedy k dispozici data, na základě kterých je schopna ověřit, jestli si daňový subjekt splnil nebo nesplnil své daňové povinnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).