Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Poskytujete služby v rámci EU? Stáváte se plátcem DPH od Roman - Chtěl bych se zeptat, abych měl jistotu. Jsem podnikatel,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 1. 2010 12:17

    Roman (neregistrovaný) ---.240.broadband3.iol.cz
    Chtěl bych se zeptat, abych měl jistotu.

    Jsem podnikatel, neplátce DPH v tuzemsku (ČR). Když poskytnu službu (grafický design pro www stránky), který vytvořím v tuzemsku (ČR) a fakturovat budu do Anglie za poskytnutou službu klientovi, který:

    1) je plátce DPH
    2) není plátce DPH

    tak se stane co v konkrétních případech 1) a 2)?

    Z toho článku jsem pochopil, že pokud nejsem plátce DPH a klient v Anglii také není plátce DPH, tak se nic neděje a nestávám se plátcem DPH.
    Pokud však je klient v Anglii plátce DPH, tak já se automatický také stávám plátcem DPH.
    Chápu to dobře?

    Mohl by mi na to prosím někdo odpovědět, kdo by to věděl na 100%. Děkuji
  • 25. 1. 2010 21:40

    krack (neregistrovaný) 194.108.200.---
    Myslim, ze je to jasne z prvej vety daneho clanku.

    Prvním poskytnutím služby osobě povinné k dani s místem plnění v jiném členském státě se stáváte plátcem DPH.

    Osobu povinou k dani je pro účely zákona o DPH (podle § 5 odst. 1 ZDPH) právnická nebo fyzická osoba, která uskutečňuje samostatně ekonomické činnosti.

    Asi Vas to nepotesilo, ale je to skutocne tak.
  • 26. 1. 2010 0:07

    anonymní ---.net.upc.cz
    Vzhledem k tomu ze tenhle problem ma zrejme dost lidi a jeste vice jich o tom zatim nevi, neprislo se na jine reseni nez budto vzdat podnikani v ramci EU (a jit treba na pracak) nebo prefakturace pres sro ?
  • 26. 1. 2010 11:01

    krack (neregistrovaný) 62.168.42.---
    Ja som bol jednym z nich. Chodia mi peniaze z google a az na zaklade tohoto clanku som zacal zistovat, co sa vlastne deje. Na financaku ma nechceli zaregistrovat ako zakonneho platca od 1.1.2010, tak som sa zaregistroval aspon ako dobrovolny platca od 25.1.2010. Kedze som v januari nic nefakturoval, tak by to problem byt nemal.
  • 26. 1. 2010 14:57

    anonymní ---.net.upc.cz
    Jenze tady v CR je to vyrazne horsi nez na Slovensku. Tady se kazdy musi stat povinne platcem DPH (ne jen dostat DIC).
  • 27. 1. 2010 8:31

    krack (neregistrovaný) 62.168.42.---
    Ja som tiez subjekt posobiaci v CR. Keby som podnikal na slovensku, tak by som to neriesil. Tam staci zaplatit DPH zo sluzby poskytnutej do ineho statu EU a neznamena to automaticky stat sa platcom DPH. Inak DIC mate v CR od zaciatku podnikania. Na slovensku existuje este ICO DPH.
  • 27. 1. 2010 11:39

    kkahovec (neregistrovaný) ---.inext.cz
    zaslal jsem dotaz FÚ a byl jsem odkázán na par. 9, který obsahuje slova "osoba povinná k dani, která má sídlo nebo místo podnikání v tuzemsku, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za částku 1 000 000 Kč za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců, pokud tento zákon nestanoví jinak (§ 94)."
    Čili by mě zajímalo, zda novela vlastně popírá tuto výjimku?? Jeden pragraf přece nemůže popírat jiný, či ano? A pokud tento Kocourkov je skutečností - paragraf popírá jiný, znamená registrace totéž co povinnost DPH účtovat? Nebo se musí člověk registrovat pro forma, aby se úřední šiml nažral, a DPH platí příjemce služby? A dále: co registrace znamená pro zákazníky v ČR: má se u nich účtovat DPH i když konkurence neúčtuje nic jen proto, že pro její neschopnost podniky v EU o její služby zájem nemají? A konečně: kde byla informační kampaň kolem této věci? Že poslanci ani nevědí, co zavařili, je mi ale jasné už teď.
  • 1. 2. 2010 14:54

    krack (neregistrovaný) 194.108.200.---
    Myslím, že § 94 odstavec 11 ti da jasnú odpoveď na tvoju otázku.

    (11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.

    Čiže sa musíš registrovať ako plátca DPH už od prvého dňa poskytnutia služby. Účtovať DPH samozrejme musíš. DPH z adsense sa napr. rieši cez reverse charge, kde DPH musí byť v súlade s článkom 196 smernice Rady č. 2006/112/ES vyúčtována príjemcom, čiže spoločnosťou Google Ireland. V pripade nejakych dotazov ma mozete kontaktovat mailom na krack@seznam.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).