Hlavní navigace

Poslanci posvětili nižší růst penzí. Zlikviduje to životní úroveň seniorů?

13. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Od roku 2013 by se měl zpomalit růst důchodů, změnu dnes schválili poslanci. Nově by se měly valorizovat pouze o třetinu růstu inflace a průměrné mzdy.

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila nižší růst penzí. Od roku 2013 by se tak důchody měly zvyšovat podle 1/3 růstu cen a 1/3 růstu průměrné reálné mzdy. V současnosti se penze valorizují o celou inflaci. Toto opatření tvoří součást balíčku, kterým chce vláda udržet deficity státních rozpočtů na dříve naplánované hladině. Opatření se týkají jak příjmové, tak výdajové stránky rozpočtu. Je mezi nimi zvyšování daní i omezování výdajů.

Čtěte více: Připravte se, vyšší daně se dotknou prakticky všech

Opozice: Jde o podraz a podvod

Proti nižší valorizací důchodů opět ostře vystoupili opoziční poslanci. Bohuslav Sobotka, šéf ČSSD, označil zákon za podraz na voličích a obrovský podvod na všech občanech České republiky. Jestliže rostou životní náklady seniorů, tak to musí zohlednit vláda ve své sociální a penzijní politice. To, co tady navrhuje ODS a TOP 09, to, co tady navrhuje ministr Drábek, je likvidace životní úrovně velké části seniorů v naší zemi, uvedl Sobotka. Vláda tímto návrhem obírá důchodce. Já jsem tady v uplynulých dnech slyšel velmi často heslo a nejen dnech, letech a desetiletích, heslo o tom, že co bylo ukradeno, musí být také vráceno, a tak se také ptám, kdy to, co teď vláda důchodcům bere, kdy jim také vrátí, připojil se Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM.

Rodičům na důchod z pojistného přispívat nepůjde

Poslanci rovněž hlasovali o pozměňovacím návrhu Věcí veřejných (VV), který počítal se zavedením možnosti pro poplatníky odvést část důchodového pojištění na penzi rodičů. Poplatníci by podle návrhu Věcí veřejných mohli přispět k důchodu svých rodičů až 1 % ze základu pojistného. Je to daňová asignace, když to řeknu zjednodušeně. Je to věc, která, jak říkám, byla zakotvena v koaliční smlouvě. My jsme ji považovali za závaznou, řekla Kateřina Klasnová, místopředsedky­ně VV. 

Návrh VV ale zbylé koaliční strany nepodpořily. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka by pozměňovací návrh VV přinesla rozpočtu ztrátu mezi 7 a 10 miliardami korun ročně. To znamená, že pokud chceme sníženou valorizací důchodů, ať je to jakkoli nepopulární opatření, dosáhnout snížení nároku na státní rozpočet v řádu v prvním roce 8 mld. korun, tak tento pozměňovací návrh by celou tu úsporu vymazal, vysvětlil Drábek.

Čtěte také: Na věku nezáleží. Víme, jak podnikat v důchodu v roce 2012

MM_socky3

Drábek dále namítl, že pozměňovací návrh by byl i tak v praxi nerealizovatelný, protože vychází ze znění zákona o pojistném na sociální zabezpečení, které je účinné až od roku 2015. To znamená, že kdyby začal pozměňovací návrh platit od příštího roku, jak je navrhováno, odkazuje se na znění zákona, které bude účinné až od roku 2015, tedy znění pozměňovacího návrhu z tohoto důvodu není možné akceptovat, doplnil Drábek.

Zákon nyní poputuje do senátu. Vzhledem k rozložení senátorů se dá očekávat, že se do sněmovny minimálně ještě jednou vrátí.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).