Hlavní navigace

Poslanci se dnes budou zabývat novelou spotřebních daní

7. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci se dnes na svém zasedání budou zabývat vládní novelou zákona o spotřebních daních. Jedná se o její druhé čtení. Kromě toho by měli ve třetím čtení schvalovat další zákony, například o veřejných zakázkách nebo o koncesních smlouvách.

Novela zákona o spotřebních daních má hlavní cíl omezení rizika vzniku daňových podvodů při výrobě biopaliv, které hrozé především při přimíchávání biolihu do benzinu. Zavádí přísnější postup při nákladí s lihem, ale zároveň zjednodušuje i jeho kontrolu. Spotřebními daněmi, jejich velikostí a dopady od nového roku, se zabýval článek Nepřímé daně po reformě zvýší podnikatelům náklady.

V současnosti totiž chybí předpisy na to, jak množství použitého biolihu do pohonných hmot počítat a registrovat. To dává možný prostor pro daňové úniky, protože rozdíly mezi potravinářským lihem a biolihem do benzinu jsou minimální, ale rozdíly ve spotřební dani jsou markantní. U potravinářského lihu se platí 265 korun za litr, u biolihu nic.

Novela zákona o veřejných zakázkách má umožnit vládě stanovování finančních limitů pro veřejné zakázky podle nařízení EU. S touto změnou také souvisí technická novela koncesního zákona.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).