Hlavní navigace

Poslanci dnes opět zasednou nad protikrizovým kompromisním balíčkem

28. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecké sněmovny by dnes měla projednat protikrizová opatření vlády a ČSSD. Pád vlády donutil koalici při prosazovaní protikrizového balíčku ke kompromisům. Aby opozice schválila její návrhy, musela vláda na oplátku podpořit opatření navržené ČSSD.

Kromě slev na odvodech na sociální pojištění pro zaměstnavatele, zrychlení odpisů firemního majetku a novely insolventního zákona tak poslanci zřejmě podpoří i zvýšení slev na dítě, zvýšení přídavků na děti, zvýšení a prodloužení podpory v nezaměstnanosti a hodně diskutované šrotovné.

Všechny návrhy se dnes budou schvalovat ve druhém čtení a dá se očekávat, že je poslanci pustí dále. Proti kompromisnímu řešení se ale staví jednoznačně odborníci. Podle nich řada opatření pouze nadbytečně zatíží státní rozpočet. Čtěte více: Protikrizový kompromisní balíček dostane do krize rozpočet.

Náklady na fiskální opatření odhadujeme dohromady na 40 – 45 miliard, přičemž na letošek připadá menší část z této částky. Deficit by se kvůli tomu měl zvýšit letos na 175 – 180 miliard a příští rok se může dostat na 200 miliard, uvedl pro server Podnikatel.cz již dříve Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).