Hlavní navigace

Poslední den na podání přiznání bez sankcí. Opozdilci letos zaplatí víc

Jana Knížková

Právě dnes vyprší tolerance pěti pracovních dnů, kdy přijímají finanční úřady daňová přiznání bez pokut. Kolik poplatníci za zpoždění zaplatí?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lhůta na podání přiznání k dani je už za námi, dneškem vyprší i tolerance finančních úřadů, kdy od poplatníků přijímají tiskopisy po termínu během následujících pěti pracovních dnů. Dnešní den je také poslední den pro doplatek daně bez sankcí. 

Psali jsme: Nestihli jste do 1. dubna podat přiznání? Vše ještě můžete beztrestně napravit

Jaké jsou sankce za pozdní přiznání?

Penále za pozdní podání přiznání k dani činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše. 

Penále za pozdní platbu doplatku na dani stouplo

Opozdit se je možné i s doplatkem daně. Aby sankce nehrozily, je však nutné ho také zaplatit do dnešního dne. Výše úroků z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou zvýšené o 14 procentních bodů, která je platná pro první den příslušného kalendářního pololetí. 

Vzhledem k tomu, že v listopadu loňského roku Česká národní banka zvýšila repo sazbu na 1,75 %, která se použije pro výpočet úroků z prodlení od 1. ledna 2019, budou v letošním roce sankce vyšší.

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Co dalšího přinesl uplynulý týden na serveru Podnikatel.cz

Je nejvyšší čas na připomenutí změn ve vyplnění evidenčních listů důchodového pojištění pro rok 2018 i novinek platných pro rok 2019. Více v článku Termín vyhotovení ELDP za rok 2018 se blíží

Pokud zaměstnanec přivede na pracoviště psa a ten zaútočí na jiného zaměstnance a pokouše jej, je tento úraz vnímán jako úraz pracovní. Čtěte více v článku Přivedl si do práce psa, ten pokousal kolegu. Kdo za to nese odpovědnost?

Problematika zaměstnaneckých benefitů je v poslední době velmi diskutována. Často jsou poskytovány formou benefitních karet. Ne vždy v souladu se zákony. Podrobněji v článku Zájezd a rekreace jako zaměstnanecký benefit. Lze i formou poukazu?

Při bezhotovostní platbě případného doplatku na sociální pojištění je třeba vyplnit správný variabilní symbol. O jaký údaj se přesně jedná? Dozvíte se v článku Častá chyba při platbě doplatku na sociální: Máte správný variabilní symbol?

Přestože novinky v oblasti DPH nabyly účinnosti už na začátku dubna, nová XML struktura kontrolního hlášení začne platit až od října. Více v článku Novou XML strukturu kontrolních hlášení nepoužívejte, platit bude až od října

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).