Hlavní navigace

Názory k článku Poslední zhasne? OSVČ hlavních působí v Česku nejméně od roku 2009

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 1. 2016 11:13

  * (neregistrovaný)

  Pindy pindy pindy. jejich role nebude a není na úrovni ekonomického benefitu pro společnost, ale na úrovni nezbytné obslužnosti domácností a podnikatelů, udržování obslužnosti regionů a mají velký význam ředevším se jedná o špatné podnikatelské prostředí. další zvýšení administrativní zátěže Pindy pindy pindy

  Zato se článek důkladně vyhýbá skutečným důvodům. Na začátku, před rokem 2008, jsme měli světově unikátní obrovské počty hlavních OSVČ. Proč? Protože díky nesmyslně nastaveným paušálům pro OSVČ, první Kalouskovou vládou, vznikl obrovský legální rozdíl mezi zdaněním zaměstnanců a Švarcsystému. A byl by zázrak, který se ovšem nestal, kdyby obrovsky nevzrostl počet hlavních OSVČ - což byl jen v statistice se projevivší nárůst Švarcsystému. Načež se nestal další zázrak, že by při přesunu lidí mezi velmi odlišně daněnými skupinami neklesl výběr daní. To už byla doba druhé Kalouskovi vlády, která se jala napravovat důsledky svých vlastních zákonů. Odstranit příčinu? To ne. Buzerace a stíhání lidí, kteří se "jen" chovali tak jak je první Kalouskova vláda motivovala, to byla cesta "nápravy" druhé Kalouskovi vlády. I zabralo to, počet OSVČ hlavních klesá.
  Nu, přišla první Babišova vláda, a v tomto se neukázala o nic chytřejší, nežli její předchůdci.

  Jaképak poslední zhasne? Život jde dál, s podnikáním a podmínkami pro podnikání tohle nemá nic společného. Tohle je celé o nesmyslně nastavených paušálech - fakticky pro zaměstnance.

  A dělat s tím nebudou nic - stačí říci podstatu, že je obrovský rozdíl ve zdanění pro skupiny lidí, hned je oheň na střeše, lov v médiích na toho kdo to vysloví, strach, stáhnout ocas, mlčet budou.

 • 26. 1. 2016 15:43

  Martin (neregistrovaný)

  OSVČ, protože mohou být samostatní a nezávislí ve svých názorech. Vládnoucí "elity" (ty uvozovky jsou důležité) potřebují jen pracovní sílu do velkých podniků, protože tam je lze ovládat a hlavně uvázat díky celoživotní hypotéce tak, aby drželi hubu. Vše vystihuje výrok AB: "Malé podniky jsou na PRD".

 • 26. 1. 2016 17:19

  Pavel (neregistrovaný)

  Zásadní chyba se stala volbou nevyzpytatelného ANO, které se profilovalo před volbami jako strana podnikatelů, což zřejmě spousta živnostníků vzala v potaz, a dala jim svůj hlas.

  Jenže podnikatel a živnostník není jedno a to samé, naopak, podnikatelé - majitelé velkých firem s vysokým počtem zaměstnanců stojí na opačné straně barikády než živnostníci. Krásně se to projevilo při jednání tripartity, kdy po boku odborářů proti živnostníkům stál i Svaz průmyslu a dopravy. Konkrétně jeho prezident Hanák stojí třeba v otázce zavedení EET na straně vlády a odborů.
  Na jednání tripartity nejsou vůbec zástupci živnostníků přítomni, zastoupena je vláda, zástupci zaměstnanců a zástupci středních a velkých firem. Tito tři se shodli na EET bez těch, kterých se to bude týkat nejvíce.

  Růst počtu OSVČ vedlejších vypadá na to, že buď OSVČ hlavní už svoji živnost nezvládají a nechají se raději zaměstnat a přitom si ponechají živnost jako vedlejší činnost, nebo zaměstnanci mají tak nízké příjmy, že vedle toho musí provozovat ještě vedlejší živnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).