Hlavní navigace

Potraviny se smíšeným zbožím doplácejí na inflaci a finanční krizi

15. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Potravin i nepotravinářského zboží se v srpnu prodávalo méně. Vyplývá to z informací Českého statistické úřadu (ČSÚ). Neočištěné tržby včetně motoristického segmentu klesly o 3,3 %. Nejhůře dopadly podle ČSÚ prodejny se smíšeným zbožím s převahou potravin. Naopak mírný růst zaznamenaly pouze specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost a textilu a obuvi. Celkově se však jedná o zpomalení tempa růstu.

Nižší útraty má podle analytiků na svědomí letošní vysoká inflace ale také obavy z finanční krize. Celkově slabý vývoj tržeb může indikovat opatrnost českých spotřebitelů tváří tvář zhoršující se situaci v české ekonomice, v srpnu již byly patrné známky zpomalování v průmyslu, uvedl Martin Lobotka, analytik České spořitelny. Čtěte více: Seriál Finanční krize

Podle něj budou nyní v této souvislosti zajímavá data za září a říjen, kdy se by se měl projevit vliv výrazně klesajících cen paliv (zejména v září), tak i vliv zostřené krize na finančních trzích a klesajících cen akcií (zejména v říjnu). Reálná data naopak podpoří klesající inflace ke konci roku, do budoucna však rovněž očekáváme postupné zvolňování tempa růstu mezd, doplnil Lobotka.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).