Hlavní navigace

Potvrzeno, limit pro výdajové paušály OSVČ se zvýší na dvojnásobek

21. 12. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslanecká sněmovna dnes schválila daňový balíček, včetně pozměňovacího návrhu ODS, kterým se zvyšuje zastropování výdajových paušálů na dvojnásobek.

Kromě zvýšení zastropování se snižuje DPH na dodávky tepla nebo se zavádí zdanění tzv. zahřívaného tabáku. K nejvýraznějším změnám dochází v oblasti zákona o daních z příjmů, kde je v souvislosti s transpozicí směrnice proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem (ATAD) navrhováno několik opatření proti daňovým únikům zejména velkých korporací.

Limit pro výdajové paušály se zvýší

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila daňový balíček z dílny ministerstva financí, včetně některých opozičních návrhů. Podporu získal například návrh ODS na zvýšení limitů u výdajových paušálů. Ve Sněmovně se nám konečně podařilo prosadit zvýšení hranice pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ zpět na dva miliony korun. Proti snížení paušálů jsme aktivně bojovali už při jeho zavádění, je škoda, že poslanci z hnutí ANO naše argumenty nevyslyšeli už dřív, mohli jsme ve Sněmovně ušetřit čas a podnikatelům bychom zbytečně nekomplikovali situaci. Opětovné zvýšení hranice je dobrou zprávou především pro menší podnikatele a živnostníky, kteří mají s narůstající byrokracií největší starosti, komentoval člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a jeden z iniciátorů návrhu Vojtěch Munzar z ODS.

Čtěte více: Další obrat, tentokrát Schillerové. Limity u výdajových paušálů se nakonec zvýší 

Nově se mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, zvýší na 2 miliony korun, tedy na úroveň, která platila ještě v loňském roce. Paušál jde využít i při vyšších příjmech, maximálně jím lze ale uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. Konkrétně půjde nově o následující stropy:

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 mil. Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,2 mil. Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč

OSVČ s paušály budou zároveň moct i nadále využívat slevy na manželku/manžela a zvýhodnění na děti. Kromě zvýšení limitu u paušálů se zjednoduší daňové odpočty na výzkum a vývoj, zavádí se zdanění tzv. zahřívaného tabáku a také se sníží DPH na dodávky tepla. Vzhledem k tomu, že na evropském trhu rostou ceny emisních povolenek, snažíme se předcházet možnému zdražení pro koncové spotřebitele. Abychom zmírnili případný negativní dopad, souhlasili jsme s pozměňovacím návrhem na přesunutí dodávek tepla z první snížené sazby 15 % do druhé snížené sazby 10 %, uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Velké firmy budou mít těžší optimalizaci

Hlavní náplní balíčku je ovšem transpozice směrnice proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem (ATAD). Jde o pět opatření:

  • pravidlo pro omezení odpočitatelnosti úroků,
  • zdanění při odchodu,
  • pravidlo pro ovládané zahraniční společnosti,
  • hybridní nesoulady a
  • obecné pravidlo proti zneužívání daňového režimu.

Všechna tato opatření se vztahují pouze na právnické osoby, a to na všechny poplatníky podléhající v jednom nebo více členských státech dani z příjmů právnických osob, včetně stálých provozoven poplatníků, kteří jsou pro daňové účely daňovými rezidenty třetí země, pokud se nacházejí v jednom nebo více členských státech.

MM balicek

Návrh nyní poputuje do Senátu. Většina změn, které daňový balíček přináší, by měla nabýt účinnosti v průběhu roku 2019.

Čtěte více: 5 novinek, které mají velkým firmám zabránit v účelové daňové optimalizaci

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).