Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Potvrzeno, limit pro výdajové paušály OSVČ se zvýší na dvojnásobek od Radek - Zcela souhlasím s tím, že by měli OSVČ...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 12. 2018 13:44

  Radek (neregistrovaný) 89.248.243.---

  Zcela souhlasím s tím, že by měli OSVČ i zaměstnanci platit stejná % sociálního a zdravotního pojištění. A teď trocha čísel. OSVČ zaplatí ze základu 14,6 %, zaměstnanec pouze 6,5 %. Zdravotního pojištění platí OSVČ 6,75 %, zaměstnanec 2,25 %. Takže OSVČ (podnikatel) platí více. Za zaměstnance platí dalších 25 % sociálního pojištění zaměstnavatel. Rovněž platí i 9 % zdravotního pojištění. Zaměstnavatel sice vše odvádí na OSSZ nebo ZP jednou částkou, ale rozhodně si to neplatí zaměstbanec.

 • 31. 12. 2018 4:27

  Pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  Za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů sociálního, zdravotního pojištění a daně tak jako to může udělat zaměstnavatel zaměstnanci. A za předpokladu, že OSVČ bude moct dát do nákladů svoji mzdu tak jako to má zaměstnavatel u zaměstnance. Potom souhlasím.

  Já ale myslím , že s toho co jsem napsal je většina zaměstnanců co chtějí "rovnost" tumpachová...­.........

  Já jako OSVČ sociální, zdravotní pojištění a daně platím ze zdaněných peněz!! A nejlevnější pracovník je OSVČ protože ten dělá zadarmo on si nemůže svůj čas strávený prací převézt na koruny, nechat proplatit a tuto částku dát do nákladů své firmy..............

  Takže Radku hybaj do školy a počítej..........

 • 31. 12. 2018 4:35

  Pavel (neregistrovaný) ---.customers.tmcz.cz

  "Takže Radku hybaj do školy a počítej.........."

  OMLOUVÁM SE napoprvé jsem to nepochopil :)

  Píšete to pane Radku naprosto správně

 • 4. 1. 2019 15:45

  Václav (neregistrovaný) 178.217.148.---

  To je extrémně zavádějící a zmatený výpočet. Předně skutečným nákladem, a tedy skutečnou mzdou zaměstnance, je takzvaná superhrubá mzda, takže zaměstnanec podobně jako živnostník také platí 15% daň z částky neponížené o tyto odvody. Zapomněl jste ale dodat, že základ živnostníka pro platbu sociálních a zdravotních odvodů je poloviční - tedy pouze polovina z rozdílu vykázaných příjmů a výdajů (jeho "odměny"). Když všechno dáme dohromady, vyjde nám, že zaměstnanec ze své odměny (kterou je superhrubá mzda) odvede na dani z příjmu a pojištění cca 44% (15% + 29%), zatímco živnostník "jen" 29,6% (15% + 14,6%). Jeho výhodou je tedy poloviční základ pro platbu odvodů a dále možnost si daňový základ tvořivě uzpůsobit. Efektivní rozdíl ve zdanění je tak pravděpodobně podstatně vyšší, než těch 15%, které vycházejí z prostého porovnání sazeb. Netvrdím, že nižší zdanění OSVČ není do určité míry oprávněné, ale tvrdit, že platí (nebo mají platit) více je lež jako věž.

 • 4. 1. 2019 23:08

  Nemo (neregistrovaný) 46.13.75.---

  Váš výpočet je rovněž zmatený a zavádějící, protože porovnáváte částky s neporovnatelnými významy - zisk živnostníka a peníze vyplacené pouze pro osobní spotřebu zaměstnance. (To, že jsou obě částky v některých případech totožné na jejich odlišnosti nic nemění.) V zisku máte třeba zahrnuté vytvořené rezervní fondy a investice..., které ve mzdě pochopitelně nejsou.
  Když jsem se ptal podobně nesmyslně srovnávajících zaměstnanců, jestli se teda “podělí” o nově zkolaudovanou administrativní budovu (za vyšší desítky mega) v jejich podniku a zaplati za ní sociální a zdravotní odvody a pak si to budou 50 let “odečítat”, tak se jim do toho nějak nechtělo. Čím to asi může být? Když teda “stejně”, tak snad stejně, ne?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).