Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Potvrzeno, limit pro výdajové paušály OSVČ se zvýší na dvojnásobek od Zaměstnanec - Problém je, podle mého, v tom, pro koho...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 12. 2018 1:32

  Zaměstnanec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Problém je, podle mého, v tom, pro koho byl a je ten paušál určen. Jestli má někdo náklady +/- 60 procent svého výdělku a nechce vést podrobnou evidenci, pak mu to administrativně pomůže. Jestli má někdo v podstatě nulové náklady, pak je proti zaměstnanci tak neskutečně zvýhodněn, že se nedivím, že je tu někdo nazývá zloděje. Ve skutečnosti banky, pojišťovny, poradenské firmy a hlavně IT firmy jsou nacpaní OSVČ, kteří dělají za možná i dvojnásobnou mzdu proti zaměstnanci a i tak je to pro firmu (zaměstnavatele) výhodné. Ano, mají i nějaké nevýhody, nemají dovolenou, žádná ochrana proti propuštění, zákonné volno a podobně. Ovšem, může to vykompenzovat o tolik menší čistý plat zaměstnance? Myslím teď dva lidi s velmi podobnou pracovní náplní u stejné firmy. Je to nesrovnatelné. A to nepočítám lidi, kterým ani těch 60 procent nestačí a snaží se dosáhnout i za cenu podvodů větších nákladů a tím menších odvodů.
  Ve velkém městě, např. v Praze, takto funguje spousty lidí a logicky parazitují na zbytku. Ano, důchod tito OSVČ budou mít minimální, ale množství peněz odvedených ku množství peněz obdržených ve formě důchodu bude pro ně výhodnější, než kdyby přispívali jako zaměstnanec. Ovšem každý nemůže být OSVČ, jsou obory, kde to prostě nejde.
  Může mi někdo vysvětlit, jak to může stát dopustit? Tak to zákonodárce zamýšlel? Ano, je to možná Švarc systém, který nikdo nekontroluje. A paušály tento systém jen podporují.

 • 22. 12. 2018 8:45

  Jeden OSVČ (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

  Dobrý den. Nejspíš máte pravdu v tom, co píšete. Ale uvědomil bych si zejména dvě skutečnosti:
  V době konjunktury, kdy do IT a poradenství vezmou každého, kdo umí zapnout PC nebo notebook a navíc mu nabídnou tolik, co si zažádá, tak v blížící se době recese se častokrát může většině OSVČ jednoduše stát, že je třeba 6+ měsíců v roce nikdo živit nebude, jelikož nebude mít dostatečný odbyt ani rozpočet. V tu chvíli se nesrovnatelně výhodná pozice těchto "zlodějů dle zákona" mění na existenční boj, protože příjem je nulový, výdaje vůči státu samozřejmě minimální zákonné a navíc ztráta prodejnosti na trhu vzhledem k díře v CV ("nic jsem půl roku neudělal, protože mě nikdo nechtěl").
  Druhý podstatný rozdíl je v dynamičnosti přístupu k výhodám zaměstnání vs. OSVČ: osobně mě přijde odměna OSVČ za upuštění všech zaměstnaneckých výhod a mnohem vyšší riskování v naplnění jistoty 12-měsíční angažmá jako adekvátní, navíc když se jedná osobu, která je schopna využít zákonného rámce ve svůj prospěch v maximální míře.

  Z pohledu prospěchu OSVČ zlodějů pro ostatní "neparazity": nezanedbatelná část OSVČ zaměstnává alespoň z části další subjekt (daňový poradce, účetní, pasáka pro hledání klientů...) a silné zaměstnavatele nutí ke dotahování rozdílu mezi zaměstnanci a OSVČ, aby si moc nezáviděli.

 • 22. 12. 2018 9:14

  Jeden OSVČ (neregistrovaný) ---.dynamic.orange.sk

  Ještě mě zaujalo, že existují obory, kde nelze být OSVČ... napadá mě učitel, ale i to jsem si nakonec vyvrátil, tak kdyžtak uveďte nějaký relevantní příklad.

 • 23. 12. 2018 20:19

  Zaměstnanec (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Je možné, že nakonec ve všech oborech najdete někoho, kdo dělá na IČO a projde to. Ovšem v některých oborech je to tak výjimečné, že téměř neseženete někoho, kdo vás takto "zaměstná". Zrovna ve školství neznám nikoho, kdo by učil na živnosťák a mohl tím pádem inkasovat to, co za něj škola platí na dalších odvodech. Sám jsem byl učitele na střední škole mnoho let. Tu a tam se něco dalo odfakturovat (dělal jsem tam např. správce sítě) a to pak bylo o úplně jiných penězích, ale zrovna učení, tedy daleko odbornější práce, na fakturu rozhodně nešla. Jednou jsem sehnal soukromou školu, kde jsem učil pár hodin a pak fakturoval IT poradenství. To asi nemůžeme do toho počítat. Ale řeba se něco změnilo, už jsem z důvodu malého výdělku učit přestal (i když jsem to původně vystudoval). Další obory jsou nasnadě, doktoři (spousta jich pracuje jako OSVČ, ale spousta nemůže), zdravotní sestry, vědečtí pracovníci. Těm práci stát reguluje tak, že jim nic jiného nezbývá.
  Jinak neřešme jednotlivé případy. Můžete říci, že ty schopnější pracují jako OSVČ a ti méně schopní jsou zaměstnanci. Ono to tak skoro možná i je (v oboru IT určitě). Mně se ale jedná o to, jestli to tak opravdu chceme. Jestliže se všichni dostatečně vzdělají, naučí se v tom chodit a budou všichni OSVČ, bude to fungovat?

 • 22. 12. 2018 12:53

  Beds (neregistrovaný) ---.nat.epc.tmcz.cz

  Plně souhlasím ( sám jsem OSVČ,) nabrat zaměstnance je dnes prakticky Nemožné. Nikdo nechce platit státu

 • 29. 12. 2018 19:51

  ViR

  Jen na okraj - OSVČ, která není živnostník (nebo podnikatel v zemědělství) má výdajový paušál jen 40 %, což je obecně (u hlavní činosti) méně než málo prakticky pro jakékoli podnikání... Týká se to například lékařů, veterinářů, advokátů, daňových poradců, zástupců pojišťoven, makléřů, auditorů, patentových zástupců a podobně.

 • 14. 2. 2019 10:04

  Som (neregistrovaný) 193.84.159.---

  To se pletete samozřejmě, tam všude je výdajový paušál 60% a tam se to setsakra vyplatí - právě u konzultantů, advokátů, IT pracovníků atd. Tam bují Schwarz jako blázen a tito lidé nejen že vydělávají povětšinou hodně, ale právě díky uplatnění 60% paušálu neovedou skoro nic na daních - je to v podstatě privilegovaná skupina. Tím že to snížil Babiš na 1,000,000 udělal dobře, toto je návrat zpět k velké nerovnosti mezi OSVČ a zaměstnanci v těchto oborech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).