Hlavní navigace

Pouze čtvrtina firem má ve vedení ženy

2. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tři čtvrtiny českých firem nemají ve vedení žádnou ženu. Ve 22 % společností pak ženy převládají. Čistě ženské statutární orgány má 12 % tuzemských podniků. Vyplynulo to z analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau provozující portál Cribis.cz, který poskytuje informace o ekonomickém stavu firem a také personálních vazbách mezi nimi.

Výrazný nepoměr žen a mužů ve vedení společností ukazuje, že ženy v české společnosti nemají kvůli tradičnímu pohledu na jejich roli stejné podmínky pro pracovní kariéru jako muži. Potvrzuje to například i podíl žen na mateřské dovolené, který tvoří 99,3 procent oproti 0,7 procentům mužů, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Nejvíce ryze ženských statutárních orgánů mají společnosti s ručením omezeným. Naopak pouze mužské osazenstvo bývá nejčastěji u komanditních společností. U akciových společností je pak čistě mužské vedení ve čtvrtině z nich. Čtěte také: Trh práce deformují stereotypní postoje k ženám a mužům.

Za relativně vysokým zastoupením žen u akciových společností stojí patrně skutečnost, že statutární orgány u této právní formy jsou nejpočetnější, což zvyšuje pravděpodobnost, že v nich existuje alespoň jedna žena, dodává Věra Kameníčková.

Pokud jde o jednotlivé obory, ryze ženské vedení lze nejčastěji nalézt v odvětvích obchod, pronájem strojů a zařízení nebo služby převážně pro podniky. Naopak nejméně žen vede firmy v oborech jako jsou Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, koksování a zpracování ropy či výroba dopravních prostředků.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).