Hlavní navigace

Používáte ve firmě Gmail? Víme, jak se chránit proti napadení účtů

11. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Změňte si své heslo k e-mailu od Googlu. Může být mezi těmi, které unikly na ruské bitcoinové fórum.

Ze služby Gmail uniklo 5 milionů e-mailových adres a hesel k nim. Objevily se na ruské bitcoinovém fóru. Podle všeho šlo o stará hesla a nefunkční adresy, ale je lépe být obezřetní. Protože řada firem využívá e-mailové schránky od Googlu jako pracovní, je dobré zkontrolovat si, zda mezi zveřejněnými údaji nejsou i ty vaše.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Snadno to jde přes službu isleaked. Tam po zadání vašeho e-mailu @gmail.com můžete zjistit, jestli se nachází v předmětném seznamu a jaká jsou počáteční písmena hesla, které je u e-mailu uvedeno. V tuto chvíli je ale potřeba obrnit se trpělivostí, protože web je přetížen. Ačkoli došlo ke zneužití starých hesel, hrozí, že se útočníci dostanou i do schránek od jiných poskytovatelů. Je velmi časté, že lidé používají tatáž hesla na značném množství internetových služeb, varuje Jakub Mahdal, ze společnosti Safetica.

Nejlepším opatřením je v tuto chvíli změna hesla a také větší zabezpečení schránky. Doporučuji vyzkoušet takzvanou dvoufaktorovou autorizaci. Funguje tak, že vám na mobilní telefon přijde kód a do schránky se dostanete až po zadání správného hesla a příslušného kódu, radí online specialista Pavel Baksy ze společnosti Lagardère.

Pokud se váš e-mailový účet objeví mezi uniklými, je navíc možné, že únik je ze zcela jiné služby. Proto by bylo dobré se pokusit vzpomenout, kde jste se pomoci tohoto účtu registrovali. Může to být kdekoliv, Facebook, Twitter, Linkedin, počítačové hry, platební systémy, diskuzní fóra. Pokud dokážete tyto služby identifikovat, mělo by dojít ke změně hesla i v těchto službách.

Nastavte si silné heslo

Ačkoli tento případ nemá co dělat se špatným heslem, je dobré mít na mysli, že silné heslo je základem ochrany každé e-mailové schránky. Lidé si často usnadňují život tím, že volí jednoduchá hesla, případně je opakují. Pokud už vám došla fantazie, vyzkoušejte generátory unikátních hesel a programy umožňující bezpečně zapamatovat si hesla na jednotlivých webech. Něco takového například v jednodušší podobě nabízí Google Chrome, v pokročilejší podobě je možné využít některé ze správců hesel jako je LastPass, KeePass či 1Password, řešení zpravidla dostupná zdarma. Správa hesel a generování hesel je součástí i profesionálních bezpečnostních řešení, jako je třeba tuzemské Safetica. 

Psali jsme: Zapomeňte na hesla typu „12345“. Čtěte, jak má dobré heslo vypadat

Systémy na správu hesel navíc umožní přihlašovací údaje synchronizovat napříč počítači, v některých případech i na mobilní zařízení jako jsou tablety či telefony. Použití Google Chrome na Androidu či iOSu nabízí také něco podobného a zjednodušuje život. A může pomoci tam, kde by se uživatel bránil složitějšímu heslu z důvodu obtížného zadávání na mobilním zařízení, připomíná Jakub Mahdal.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).