Hlavní navigace

Používáte Windows XP? Připravte se na problémy s Daňovým portálem

10. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Kdo používá operační systém Windows XP, bude mít problém s Daňovým portálem finanční správy. V některých případech ho totiž nepůjde využít.

Kdo využívá na svém počítači operační systém Windows XP, bude mít problém v autentizované části Daňového portálu. Jak upozorňuje finanční správa, kdo pracuje v systému Windows XP, nemůže použít pro přihlášení do aplikací Daňového portálu certifikát (ZAREP) z datového úložiště Windows.

S Windows XP budete mít problémy

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Podnikatelé, kteří na svých počítačích mají již nepodporovaný operační systém Windows XP, musí počítat se změnami při práci s Daňovým portálem, konkrétně při přihlašování do autentizované části Daňového portálu (Daňová informační schránka – DIS, Vracení DPH v rámci EU – VATRef, Zvláštní režim jednoho správního míst – MOSS, Komunikační schránka pro banky). Kdo totiž využívá Windows XP, nemůže použít pro přihlášení do aplikací Daňového portálu certifikát (ZAREP) z datového úložiště Windows.

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Teoreticky mohou podle finanční správy nastat tři možnosti:

  1. Pro přihlášení do aplikací Daňového portálu pomocí certifikátu ze souboru PFX, resp. P12, se nic nemění (certifikát není uložen v datovém úložišti Windows).
  2. Kdo chce do aplikací Daňového portálu přistupovat pomocí certifikátu z datového úložiště Windows (při použití Windows XP), musí provést export certifikátu do souboru PFX, respektive P12. Do aplikací Daňového portálu se pak bude přihlašovat pomocí certifikátu ze souboru (nikoli tedy z datového úložiště Windows).
 (Certifikát do formátu PFX se vygeneruje exportem certifikátu, včetně privátního klíče. V průvodci exportem certifikátu je pak třeba nastavit „Vysokou“ úroveň zabezpečení a následně zadat heslo k certifikátu.
- Při přihlašování do aplikací Daňového portálu je pak třeba kliknout na přihlašovací stránce na tlačítko „Vybrat jiný certifikát“ a dále postupovat dle návodu.)
  3. Kdo využívá k přihlášení do aplikací Daňového portálu certifikát uložený na čipové kartě, popř. USB klíči (v operačním systému Windows XP), nebude se moct do aplikací Daňového portálu přihlásit.
 (Certifikát na čipové kartě, popř. USB klíči není možné exportovat do souboru. Z tohoto důvodu je jediným možným řešením změna operačního systému na Windows Vista, 7, popř. 8.
- Další možností je použít certifikát, který není uložen na čipové kartě, popř. USB klíči. Tento je možné exportovat do souboru PFX, resp. P12.)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).