Hlavní navigace

Povinná kapacita pro obchodníky s plynem

29. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodníci se zemním plynem budou mít povinnost disponovat určitou skladovací kapacitou. Jde o změnu v zákoně o hospodaření energií. V případě jejího schválení bude mít každý dodavatel pro zákazníky, pro které zajišťuje bezpečnostní standard, uskladněno minimálně 20 procent množství plynu. Toto množství se bude odvíjet od odběru zákazníků za posledních 12 kalendářních měsíců. Skladovat plyn bude možné po celé Evropě.

Česká plynárenská unie dle svého prohlášení naprosto souhlasí s tím, že každý odpovědný obchodník by měl garantovat dodávky zemního plynu pro své zákazníky a uskladněný plyn bezpečnost dodávek pochopitelně zvyšuje. Obdobné povinnosti platí i v dalších zemích jako např. v Polsku, Slovensku, Itálii, Dánsku, Portugalsku, Španělsku, Turecku aj. Nejedná se o úplnou novinku. Dodržovat bezpečnostní standard dodávek již stanovuje současně platný energetický zákon, ale nové ustanovení specifikuje, jak tento standard plnit a jak jej kontrolovat.

V případě schválení novely budou dodavatelé plynu od příštího roku vždy na počátku topné sezony (do 30. září) disponovat skladovací uvedenou kapacitou v zásobnících. Novela vládního návrhu zákona byla Senátem odmítnuta a vrácena zpět do Poslanecké sněmovny. Podle České plynárenská unie je toto ustanovení účelné a potřebné. Pro bezpečnost a spolehlivost dodávek je vždy důležité mít zásoby. Bohužel si zákazníci zatím často neuvědomují, že někteří jejich dodavatelé třeba ani nejsou schopni garantovat dodávky v době nepředpokládaných výpadků dodávek nebo extrémně tvrdé zimy, uvádí Oldřich Petržilka, prezident České plynárenské unie.

Podle unie není pravdou, že by zavedené opatření zvýšilo cenu plynu. Dodavatelé už dnes plyn skladují. A jestliže vytvářejí strukturovanou dodávku jinak, pouze by zaměnili náklady na pořízení strukturované dodávky za náklady na uskladnění plynu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).