Hlavní navigace

Povinné ručení bude stát o stovky korun víc. Tušíte to vůbec?

9. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Víte o kolik se ve vaší pojišťovně příští rok zvedne povinné ručení na motorové vozidlo? A víte vůbec o tom, že se něco takového plošně chystá?

Skoro polovinu českých řidičů čeká v příštím roce nemilé překvapení. 43 % motoristů vůbec neví, že se bude zvedat povinné ručení. Ukázal to nejnovější průzkum společnosti ePojisteni.cz. Ti, kteří o zdražování vědí pak mají potíže určit, jak velké bude. Pojišťovny oznámily, že ceníky zvednou v rozemí od 10 do 15 %.

Za zdražením stojí nový občanský zákoník. Ten už nebude zahrnovat tabulky, podle kterých pojišťovny určují výši odškodnění za úmrtí blízké osoby, bolestné nebo trvalé následky. Zákoník rozšíří nároky poškozených při dopravních nehodách a zvýší náhrady podle konkrétní situace poškozených. Navíc se v příštím roce rozšíří okruh odpovědnosti za škody a újmy. Nově bude možné zahrnout do odškodnění například okruh blízkých osob. To vše pak prodraží administrativu a celé vyřizování pojistek a pojišťovny to pochopitelně nebudou platit ze svého. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Ne všechno je ale možné svalovat na přijetí nového občanského zákoníku. Druhým důvodem jsou příspěvky na hasiče. Novela zákona o pojištění ukládá pojišťovnám povinnost posílat 3 % z povinného ručení hasičům jako kompenzaci za jejich zásahy u dopravních nehod. Podle odhadů by to mělo činit 600 milionů korun ročně. Podtrženo, sečteno, každý řidič bude muset kvůli těmto novinkám připlatit o několik stokorun více.

Zajímavé pak je, že ani zdražování české řidiče nepřinutí ke změně pojišťovny a hledání nejvýhodnějšího produktu. Navzdory zvyšování cen hodlá více než třetina z nich zůstat u své stávající pojišťovny. Téměř 37 % respondentů chce i nadále zůstat u své stávající pojišťovny. Jen 7 % lidí se vyjádřilo, že rozhodně chtějí pojišťovnu změnit. Zbývající část respondentů se bude ještě rozhodovat podle nové ceny povinného ručení, uvádí David Holý z ePojisteni.cz. Celá pětina motoristů pak pojišťovnu nezměnila od doby, kdy si poprvé povinné ručení na své auto zařídila. Otázkou je, zda v tom hraje roli spokojenost nebo spíše pohodlnost.

Když už se někdo rozhodne pro hledání nové pojišťovny, tak volí především internetové srovnání. Téměř 58 % respondentů uvedlo, že by využili služeb některého z online srovnávačů. 18 % lidí by si nechalo poradit od svého pojišťovacího či finančního poradce a 9 % by získalo informace v pobočkách pojišťoven, komentuje David Holý.

A jedna rada na závěr. Kvalitu povinného ručení v žádném případě neukazuje jeho cena. Je vhodné dobře se seznámit s rozsahem pojistného plnění, nabízenými benefity, například asistenční službou, a podobně.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).