Hlavní navigace

Povinně testovat se budou muset i OSVČ, které přichází do styku s lidmi

22. 3. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Od 6. dubna se budou muset povinně testovat i OSVČ, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami.

Kromě nich se povinné testování bude týkat i firem do 10 zaměstnanců a neziskových organizací. Dnes o tom rozhodla vláda.

OSVČ se budou muset testovat

Vláda dnes rozhodla o rozšíření povinného testování na covid ve firmách a pro OSVČ a neziskové organizace. Nově se bude týkat společností do 10 zaměstnanců, neziskových organizací a OSVČ hlavních, které při výkonu své činnosti přicházejí do styku s třetími osobami s výjimkou členů domácnosti. Povinnost testovat se se netýká OSVČ vedlejších (například podnikající důchodci).

První várka testů bude muset proběhnout do 6. dubna. Stejně jako v případě větších firem bude testování povinné jednou týdně a výjimku budou mít lidé, kteří jsou plně očkovaní nebo prokazatelně prodělali covid v posledních 90 dnech.

Povinnost testovat už platí ve velkých firmách od 10 do 249 zaměstnanců a u těchto zaměstnavatelů musí být testovány i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a pracovníci agentur. Před několika týdny se rovněž začali testovat i zaměstnanci veřejné správy.

skoleni_20_9

Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zdravotnictví doporučují primárně využívat samotestování. V praxi to znamená využívat zejména antigenní testy, které lze pořídit prostřednictvím subjektů z průběžně aktualizovaného seznamu na webu ministerstva zdravotnictví. Stát na samotestování přispěje z veřejného zdravotního pojištění 4× měsíčně 60 korun na test a zaměstnance/OSVČ.

Příspěvek na testování budou muset firmy řešit se zdravotními pojišťovnami, přičemž se bude vyplácet zpětně. O peníze za březen tak půjde žádat na začátku dubna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).