Hlavní navigace

Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů korun

3. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letošní povodně napáchaly v českém zemědělství škody za téměř 200 milionů korun. Podle ministerstva zemědělství jsou nejpostiženějším krajem jižní Čechy. Zde se škody vyšplhaly na 111,5 milionů korun. Šéf resortu zemědělství Jakub Šebesta chce proto vládu požádat o finanční pomoc pro postižené zemědělce.

Jako ministr zemědělství soucítím s poškozenými hospodáři, kteří byli zasaženi letošními bleskovými povodněmi, a budu v co možná nejkratší době usilovat o to, aby vláda vyčlenila adekvátní finanční prostředky na kompenzaci povodňových škod, zdůraznil ministr Šebesta.

Povodně jsou další ránou pro české zemědělství. Kromě podle nich nízkých výkupních cen mléka bojují také s dopady finanční krize. V této oblasti jim vláda již pomohla. Na jaře schválila finanční podporu, díky které doposud získali od Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF)552 milionů korun. Celková podpora by pak měla činit až 2,6 miliardy korun.

Podpůrné programy fungují v praxi tak, že stát prostřednictvím PGRLF poskytne finanční injekci ve formě dotace části úroků z provozních úvěrů a v poskytnutí podpory ve formě zajištění části provozních úvěrů. Cílem programů je přispět k řešení přechodného nedostatku vlastních finančních zdrojů na provozní účely u zemědělských prvovýrobců, podnikatelů zabývajících se hospodařením v lese a u zpracovatelů zemědělských produktů za současné finanční a hospodářské krize.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).