Hlavní navigace

Povolují letecké společnosti cestu s domácím mazlíčkem? Zjistili jsme

7. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Podnikatel.cz
Online objednávky dovolených se stávají hitem. Ne pokaždé však řeší výjimečné požadavky zákazníka, jako například dovolenou letecky se psem.

Dovolená přes internet se stala nejoblíbenějším způsobem objednávání prázdninových cest. Češi si stále častěji sjednávájí svou dovolenou na vlastní triko a obcházejí tak nabídky cestovních kanceláří. S ohledem na některé případy, kdy cestovky krachly těsně před odjezdem, se už chtějí spoléhat raději sami na sebe.

Čtěte také: Letos zkrachovala už čtvrtá cestovka. Ještě v pátek tvrdila, že nemá problémy

Boom tak zažívají online objednávkové systémy hotelů, jako je např. Booking.com či Trivago.cz, které dokážou nabídnout výhodnější cenu hotelů. Zatímco Booking.cz nabízí přímo objednávkový systém, Trivago.cz je především vyhledávačem nejlepších nabídek. Obě služby jsou lokalizovány do češtiny. V kombinaci s nabídkou levných letenek se tak letní dovolená stává stále dostupnější.

V případě online objednávek letenek ale mohou zákazníci narazit na několik otázek. Jak je to například v případě, že si chtějí s sebou vzít svého domácího mazlíčka? 

I když to není zcela běžné, tak zvířata do maximální váhy 5 kg se mohou přepravovat přímo na palubě letadla v přepravním boxu. Ne každá letecká společnost tuto možnost povoluje, je proto nutné se domluvit na přepravě předem.

Cestovat můžete i s domácím mazlíčkem.
Autor: Podnikatel.cz

Cestovat můžete i s domácím mazlíčkem.

Některé z nich si totiž jako podmínku kladou přepravovat jedním letem na své palubě maximálně dvě zvířata. Ostatní zvířata pak mohou cestovat v klimatizovaném zavazadlovém prostoru v dolní části letadla ve zvláštních kontejnerech, říká Michal Tůma, marketingový ředitel internetové cestovní agentury Invia.cz

Ten zároveň připomněl, že každý z přepravců má odlišné požadavky na velikost přepravních boxů. Pokud si nejste jisti vhodnou velikostí boxu, na mnohých letištích je možné box zakoupit ještě před odletem. Zvíře však musíme vždy ohlásit už při rezervaci a je potřeba zaplatit za ně zvláštní příplatek, doplnil Tůma.

Domácí mazlíček musí pro přepravu splnit také podmínku identifikačního čipu, zvířecího europasu a v něm potvrzené platné očkování proti vzteklině. Vše poskytnou veterináři. Ti však nabádají při cestování se zvířeteme k opatrnosti. Zvíře může být cestou letadlem zbytečně stresováno, někteří chovatelé proto uvažují o zklidňujících přípravcích. Žádné běžné k dispozici však nejsou.

V módě jsou sice přírodní přípravky, ale pejsek běžné velikosti, který nemá žádná psychická traumata, by měl cestu přečkat bez problémů, řekla serveru Podnikatel.cz přední veterinářka MVDr. Hana PangrácováProsecké veterinární ordinace.

U menších a hyperaktivnějších pejsků však žádné takové prostředky nepomáhají, v tomto případě by už měl majitel uvažovat o silnějších sedativech, ale ta jsou dnes dostupná už jen pro koně či velké psy.

Obecně proto cestu letadlem s malým pejskem příliš nedoporučuji, může ho to zbytečně vystresovat, uzavřela Pangrácová.

Tipy na letní destinace

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).