Hlavní navigace

PR: Akciové fondy přináší investorům ztráty

19. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Situace na finančních trzích způsobuje ztráty akciových podílových nebo smíšených fondů. Dluhopisové fondy ztrátami netrpí.

Investic do akciových podílových či smíšených fondů je totiž rozšířenější než koupě jednotlivých akcií. Objem těchto investic byl již počátkem roku téměř 74 miliard. Za propadem fondů stojí americká hypoteční krize, která se díky propojení finančních institucí a ekonomik šíří do celého světa. Investoři, kteří vložili své úspory do peněžních fondů ztráty neutrpěli. Naopak dluhopisové fondy dokonce zvýšily svůj zisk. Ani klienti, jež mají uloženy peníze na termínovaných vkladech, spořících či běžných účtech, vkladních knížkách a ve stavebních spořitelnách se nemusí o své prostředky obávat. Tuzemnské banky a spořitelny jsou v investování a zacházení s prostředky svých klientů konzervativní a opatrné, což se jim oproti těm zahraničním momentálně vyplatilo.

Penzijní fondy letos asi vliv finanční krize na svém hospodaření také pocítí, klienti však pravděpodobně jen nižším zhodnocením. Garanci zachování jejich hodnoty je totiž dána zákonem. Případné ztráty tedy dopadnou spíše na akcionáře fondu.

Exportérům ubývají zakázky

Finanční krize dnešních dnů spolu se sílící korunou dělá vrásky na čele českým exportérům. Montovny na počítače a televizory i textilní a automobilový průmysl by se mohly v příštím roce potýkat s nižším objemem zakázek. Již letos dle statistik Českého statistického úřadu někteří výrobci trpěli menším množstvím práce. Hlavním důvodem je nejistota na finančních trzích, která ještě více zpomaluje ekonomický růst eurozóny a sílící koruna, která české výrobky v zahraničí zdražuje. Zhoršení situace v těchto odvětvích tak zanedlouho může pocítit i státní rozpočet, který tak přijde o část výnosů z daní.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).