Hlavní navigace

Názor k článku Práce na HPP nebo brigáda. Smlouva nebo dohoda. Máte v tom jasno? od vera - Dost lidí v uzavírání pracovních a mimopracovních poměrů...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 10. 2018 8:15

    vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

    Dost lidí v uzavírání pracovních a mimopracovních poměrů nemají jasno. Terminus technikus "brigáda" v právnické terminologii neexistuje zhruba od roku 1991. Tak jim článkem o "brigádách" ještě nedělejte větší zmatek. Podle Zákoníku práce může zaměstnavatel přijmout zaměstnance do Hlavního Pracovního Poměru na dobu Určitou, do Hlavního Pracovního Poměru na dobu neurčitou, do Vedlejšího pracovního poměru. Vedlejší pracovní poměr uzavírají např. ve velkých nemocnicích, kdy zdravotní sestra na plný úvazek - HPP pracuje např. v dětské ordinaci a na zkrácený úvazek - VPP vypomáhá při noční službě.
    A potom existují Dohoda o provedení práce a Dohoda o pracovní činnosti. Žádná brigáda neexistuje. Toto upravuje Zákoník práce, právě tak jako stanoví čerpání řádné dovolené. Další zákony stanoví zákonné srážky z hrubé mzdy. Jsou to: Zákon o daních z příjmů, Zákon o veřejném zdravotním pojištění a Zákon o příspěvku na sociální zabezpečení a státní politiku v nezaměstnanosti. Případně, jestliže byl nařízen soudem, finančním úřadem nebo jinou institucí k tomu oprávněnou výkon rozhodnutí, tak srážky se vypočítávají podle Občanského soudního řádu.
    Někdo se domnívá, že má výhodu, když z Dohody o provedení práce neplatí zdravotní a sociální pojištění. Jestliže není osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, tak si zdravotní pojištění musí zaplatit jako osoba bez příjmů a to, že neplatí sociální pojištění také pro něj není výhodou, protože není nemocensky ani důchodově pojištěn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).