Hlavní navigace

Názory k článku Sociálka varuje. Vyplácením peněz bokem si můžete svého zaměstnance znepřátelit

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 8. 2011 10:41

  Tonda
  Jenže kdyby ten zaměstnavatel nedával těch 5 000 bokem, ale ve mzdě (a zároveň by nechtěl platit nic navíc), tak by o těch 5 000 navýšil celkové mzdové náklady (tzv. superhrubou mzdu), tj. zaměstnanec by dostal navíc cca 3 800 hrubého, tj. čistého by dostal navíc cca 3000 (celkem tedy 10 100), tedy by každý měsíc dostal o 2 000 na ruku míň, než když by těch 5 000 dostával bokem.

  A co si člověk pracující za takové peníze vybere? 10 100 legálně nebo 7 100 legálně a 5 000 bokem, tedy celkem 12 100?

  A ten příklad ČSSZ počítá s tím, že by těch 5 000 navíc bylo hrubého, což není reálné, čili i výpočet důchodu v druhém příkladu je nadsazený.
 • 11. 8. 2011 10:54

  Michal (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
  Taky to vidím jako PR sociálky, celkově je riziko, že Vás takový zaměstnanec práskne nízké - podílí se na tom i on. Navíc existuje mnoho jiných možností, jak zaměstnavatele zadřít kontrolou. Co se týče nahlášení skutečnosti, že zaměstnavatel vyplácí část výplaty bokem - to jsem již několikrát u firem, které řeším zažil, ale nikdy se to nedostalo dál, než ke kontrole podepsaných výplatnic. Co je psáno, to je dáno, zhrzený zaměstnanec může blábolit co chce. A to byly smlouvy na minimální mzdu a výplaty v hotovosti (podezřelé), přesto do sporu kontroloři nešli (ani OSSZ, ani Inspektorát práce). Zkontrolovali podpisy, podívali se na smlouvy, a tradá, všechno je v pořádku. Takže žádné strachy.
 • 15. 8. 2011 18:00

  Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
  Presne tak... navic ten priklad je tak zcestny az to boli... nebo snad socialka muze dolozit kolik poctive pracujicich (ctete tech co nedostavaji nic bokem) skonci jako invalida tretiho stupne?

  Jedine kdy vas takovehle vyplaty bokem dostihnou je zadost o hypoteku... tam vam nastava problem ze banka vidi minimalni mzdu a podle toho s vami taky jedna...
 • 11. 8. 2011 12:51

  ledo (neregistrovaný) ---.89.broadband13.iol.cz
  Já vyplácím brigádníky na černo pořád, ne kvůli šetření na odvodech, ale prostě proto, že mzdová agenda je v ČR účetně tak komplikovaná, že bych musel ještě platit navíc účetního (i třeba externí firmu, ale vycházelo by to cca na 2000 Kč měsíčně fakturace za služby mzdové účetní). Už jsem zrušil i DPP, protože i DPP je poměrně komplikovaná (i když je zatím bez odvodů). Hodně firem, co vyplácí brigádníky na DPP si myslí, že je vyplácí správně, ale i u DPP musíte přemýšlet, kdy odvést srážkovou daň, kdy zálohovou, vést mzdové listy a archivovat je 30 let a podobné kravinky.

  Na tu související agendu nemám peníze, administrativně se mi vyplatí dávat prachy "na ruku". Nemusím se o nic starat.

  Když by existovala jednotná daň ze mzdy (třeba 40% ze mzdy), tu bych jednou měsíčně strhl a poslal na finančák, tak bych to legalizoval. Takže brigádníkovi dám mzdu 12000, z toho 4800 bych posílal finančáku a 7200 dával jako čistou mzdu. A finančák by ten odvod pak sám přerozdělil na zdravotní, důchod, nemocenskou, úrazovku a příjmovou daň.

  Dále mi vadí ta šílená administrativa, co všechno musíte vyplňovat za formuláře a posílat na různé úřady po celé republice.

  Vláda se zbláznila, na ministerstvech sedí šílenci, co milujou formuláře a buzerují lidi.
 • 15. 8. 2011 17:58

  Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.net
  Lepe to ani napsat neslo... spousta lidi to dela kvuli administraci... clovek to vidi denne... sama byrokracie...

  90% danovych problemu by se vyresilo tim ze by se reklo: "Vemte penize co jste prijali odectete penize co vas to stalo a z toho zbytku poslete do statni kasy 30%...TECKA" mate hotove danove priznani... 3 cisla... jedna bankovni operace...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).