Hlavní navigace

Práce načerno? Pro 80 % Čechů žádný problém

31. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
80 % Čechů by přijalo práci bez pracovní smlouvy, a to navzdory rizikům, která se s tím pojí. Důvodem je podle odborníků slabá podpora alternativních úvazků.

Více než čtyři pětiny Čechů by v případě potřeby klidně přijaly práci načerno. Pro 67 % Čechů tvoří lepší řešení než nezaměstnanost, 14 % lidí by pak pracovalo bez platné smlouvy jen v nejvyšší nouzi a pouze dočasně. Pouze 15 % lidí by odmítlo práci načerno, 9 % z principiálních důvodů a 6 % ze strachu před tresty. Vyplývá to ze šetření, které v srpnu uskutečnil mezi 1734 uživateli portál Prace.cz.

Ochota přijmout práci načerno a riskovat případné postihy souvisí podle odborníků se stávajícím stavem na trhu práce a politikou státu vůči alternativním úvazkům. Čechy by tak nedradily ani vysoké tresty (mohou dostat až 100 tisíc korun pokuty) ani skutečnost, že by nebyli chráněni pracovní smlouvou a neměli tak nárok na řádnou dovolenou ani nemocenskou. Úřady navíc kontroly nelegální práci zesílily. Jenom za první pololetí letošního roku provedly inspektoráty práce více než 95 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci. Uložily při nich stovky pokut v hodnotách desítek milionů korun.

Čtěte více: Švarcsystém za 1. pololetí: Pokuty za desítky milionů korun a vyšší počet udání

MM_socky3

Dokud se vláda nezačne více věnovat podpoře tvorby nových pracovních míst i na jiný než klasický plný úvazek, situace se příliš nezlepší. Větší objem pokut uložených při intenzivní kontrolní činnosti zodpovědných úřadů může být v konečném důsledku kontraproduktivní, domnívá se Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Právě v podpoře alternativních úvazků vidí Dombrovský řešení, které by mohlo přístup Čechů změnit. Jde o nejrůznější zkrácené úvazky začínající již od jednotek hodin měsíčně, možnosti sdílení pracovních míst více zaměstnanci, např. studenty, čerstvými absolventy nebo rodiči vracejícími se z rodičovské dovolené, freelancing, projektovou spolupráci a další. Ukazuje se, že zaměstnavatelé v současnosti často nejsou schopni nabídnout práci na plný úvazek, potřebují však mít možnost flexibilně rozšiřovat svůj tým podle aktuální poptávky. V takových případech nyní bohužel poměrně často sahají k nelegálnímu zaměstnávání. Pokud se pro alternativní úvazky podaří nastavit jasná a jednoduchá pravidla, většina firem i lidí jim pravděpodobně dá přednost, uzavřel Dombrovský.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).