Hlavní navigace

Práce snů za pět milionů ročně je většinou e-mailový podvod

28. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Internetem se šíří nová hrozba. Jde o exkluzivní pracovní nabídky, které se tváří zcela seriózně. Je ale potřeba mít se na pozoru a nepodlehnout jim.

Určitě jste už takový e-mail někdy dostali. Kdosi neznámý, obvykle podepsaný pouze nějakým anglickým křestním jménem, vám špatnou češtinou nabízel snový job. 200 euro denně nebo 4000 za měsíc pouze za pár hodin jakési nijak blíže nespecifikované administrativní práce. Nabídka příliš krásná, než aby to mohla být pravda, takže pokud už tuto zprávu nevyhodnotí váš firewall jako spam, automaticky ji vymažete a už o ní nepřemýšlíte.


Autor: www.isifa.com

Než začnete jásat nad lákavou nabídkou práce, vezměte do hrsti zdravý rozum. Už vám někdo nejdříve nabízel peníze a nespecifikoval práci? 

V poslední době se ale elektronickou poštou začaly šířit pracovní nabídky, na něž jsou krátké i sebelepší spamovací filtry. Jde o sdělení zdánlivě seriózních executive search firem nabízejících manažerské pozice zpravidla na druhé straně zeměkoule. Evropanům se tak otevírají vidiny nové profesionální kariéry v ropných emirátech, v Číně nebo Austrálii. Američané jsou zase obvykle lákáni do nejatraktivnějších evropských měst jako jsou Londýn, Řím nebo Paříž. Nabízený plat je zpravidla 200 000 eur ročně plus bonusy. Mezinárodní Asociace executive search konzultantů před těmito e-maily důrazně varuje. Jde zřejmě o dobře organizovaný podvod. Rozhodně byste na takovou nabídku neměli reagovat a už vůbec ne posílat někam svoje kontaktní údaje, nebo dokonce profesní životopis. Mohlo by vás to totiž přijít draho. V lepším případě se můžete těšit na to, že vaše dopisní a e-mailová schránka bude přetékat nejrůznějšími reklamními sděleními, v horším se bude někdo pokoušet dostat k vašemu bankovnímu účtu, případně se bude někde někdo vydávat za vás.

Problém je to, že podvodné executive search firmy se prezentují důvěryhodně vypadajícími internetovými stránkami a jejich údajní konzultanti nejen, že se podepisují celým jménem, ale mají dokonce vytvořený i vlastní profil na profesionální síti LinkedIn. Jak pak můžete poznat vážně míněnou pracovní nabídku od podvodu? Nejdříve si ověřte, jaké má firma reference, což je prostřednictvím internetu velice snadné a rychlé. Uvědomte si, že žádná seriózní executive search firma takhle anonymně nikoho neoslovuje. Nejdřív vás bude kontaktovat písemně nebo telefonicky, sdělí vám podrobnosti o nabízené pozici a v případě, že projevíte zájem, pozve vás na osobní schůzku. Velice podezřelé je, když někdo nabízí nijak blíže nespecifikovanou pozici a současně s tím deklaruje výši platu. Takhle to ve světě executive search nefunguje. A pokud náhodou po vás bude někdo chtít nějaký finanční poplatek za zprostředkování takové pozice, rychle utíkejte, je to jasný podvod, varuje Jozef Papp ze společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním kandidátů na nejvyšší řídící pozice.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).