Hlavní navigace

Prací v důchodovém věku lze čelit stárnutí evropské populace

26. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jednou z možností, jak se vyrovnat se stárnutím populace v Evropské unii, je podle Evropské komise podpora práce ve stáří. Zaměstnáváním starších pracovníků se zabývalo Druhé evropské demografické fórum, které se konalo 24. a 25. listopadu v Bruselu. Tématem fóra byla společnost s lepšími podmínkami pro rodiny a starší lidi. Fórum otevíral Vladimír Špidla, komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti, za Českou republiku se ho zúčastnil Michal SedláčekMinisterstva práce a sociálních věcí.

Podle Evropské komise musí starší pracovníci v zemích Evropské unie překonávat různé legislativní překážky, dokonce i zákazy práce pokud pobírají důchod. Čtěte více: I v důchodovém věku můžete bez obav podnikat 

Přitom podle průzkumů chce v důchodovém věku pracovat každý druhý Evropan či Evropanka. Předpokládá se přitom, že počet lidí mezi 20 až 59 lety (tedy v produktivním věku) začne do šesti let klesat skoro o 1,5 milionu lidí ročně.

V 90. letech 20. století byl populární předčasný důchod. V roce 2007 bylo zaměstnáno v 60 letech ještě 50 % mužů a 30 % žen, což je o 10 % více než v roce 2000, upozorňuje však Portál veřejné správy ČR na jeden ze závěrů nového evropského Demografického reportu zveřejněného Evropskou komisí 21. listopadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).