Hlavní navigace

Pracovník vstoupil do druhého pilíře? Odvody zůstávají na bedrech zaměstnavatele

19. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Pokud zaměstnanec vstoupí do druhého pilíře důchodového systému, oznámí to zaměstnavateli. Ten pak následně zajišťuje veškeré odvody. Čtěte jakým způsobem.

Jestliže se zaměstnanec rozhodne vstoupit do druhého pilíře, provádění srážky pojistného na důchodové spoření zůstává na zaměstnavateli. Pracovník si pouze dojedná smlouvu o důchodovém spoření a zaměstnavateli následně oznámí, odkdy se stává účastníkem druhého pilíře. Často se v té souvislosti chybuje při stanovení počátku účasti na důchodovém spoření.

Čtěte speciál Důchodová reforma

Jak uvádí § 9 odst. 9 zákona o důchodovém spoření, poplatník se stává účastníkem spoření ve druhém pilíři od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém rozhodnutí Specializovaného finančního úřadu (SFÚ) o registraci nabylo právní moci. To znamená, že pokud poplatník uzavře smlouvu v lednu a rozhodnutí o registraci smlouvy nabude právní moci až v únoru, stává se účastníkem druhého pilíř od začátku března. Kdy registrace smlouvy přesně nabude právní moci, oznámí SFÚ účastníkovi formou „Oznámení o nabytí právní moci“.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek

V případě, že jde o zaměstnance, musí svému (každému) zaměstnavateli písemně oznámit den, kdy se stal účastníkem důchodového spoření, Tuto skutečnost podnikatel následně zohlední při srážce a odvodu pojistného finančnímu úřadu. Zaměstnanec má rovněž za povinnost podat oznámení při každé změně zaměstnavatele. Jakým způsobem musí zaměstnanec vstup do druhého pilíře oznámit, zákon neupřesňuje. Pro usnadnění nicméně vznikl tiskopis MFin 5544 „Oznámení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků o účasti na důchodovém spoření“, který je k dispozici na webu Finanční správy ČR v záložce Důchodové spoření, popřípadě v databázi tiskopisů.

CHP21_temata tip

Jakmile se zaměstnavatel dozví o vstupu zaměstnance do druhého pilíře, začne za něj srážet a a odvádět zálohy. S tím se pojí i povinnost podávat měsíční hlášení („Hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření“) místně příslušnému správci daně (územnímu pracovišti konkrétního finančního úřadu). Hlášení se musí podat do 20 dnů po uplynutí měsíce,  za který vznikla zaměstnavateli povinnost zálohy na pojistné vypočítat a srazit. S hlášením je třeba odvést zálohu na pojistné. Hlášení musí zaměstnavatel podat elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro daňovou správu na Daňovém portálu.

Příklad

Za pana Nováka, který se stal účastníkem důchodového spoření ve II. pilíři od 1. března 2013 a oznámil to svému zaměstnavateli, podává jeho zaměstnavatel hlášení za zálohové období březen ve lhůtě do 20. dubna 2013. V této lhůtě zaměstnavatel sraženou zálohu na pojistné ve II. pilíři finančnímu úřadu také odvede (pokud nemá stanovenou jinou lhůtu pro odvod záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti).

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).