Hlavní navigace

Názor k článku Pracujete z domova? Zjistili jsme, zda i vás může inspekce kontrolovat od autorka - Dobrý den, obávám se, že tady by bylo vyjádření...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 4. 2012 12:28

  autorka

  Dobrý den,

  obávám se, že tady by bylo vyjádření právníka zbytečné. Paragraf 132 zákona o zaměstnanosti, na který je v článku odkazováno hovoří poměrně jasně:

  (1) Zaměstnanci orgánů kontroly jsou oprávněni při kontrolní činnosti vyžadovat od fyzických osob, které se zdržují na pracovišti kontrolované osoby a vykonávají pro ni práci, osvědčení totožnosti, a nejde-li o manžela nebo dítě kontrolované fyzické osoby, i prokázání, že tuto práci vykonávají na základě pracovněprávního vztahu nebo na základě jiné smlouvy. U cizinců jsou dále oprávněni vyžadovat předložení povolení k zaměstnání, pokud zákon jeho vydání vyžaduje, a povolení k pobytu, zelenou kartu nebo modrou kartu, pokud ji zákon vyžaduje.
  (2) Fyzické osoby jsou povinny osvědčit svou totožnost a prokázat další skutečnosti uvedené v odstavci 1.
  (3) Za nesplnění povinnosti uvedené v odstavci 2 může kontrolní orgán uložit pořádkovou pokutu až do výše 10 000 Kč, a to i opakovaně, nejvýše však do částky 100 000 Kč.

  Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).