Hlavní navigace

Pravda kolem bankrotu živnostníků. Skutečně mají dluhy ze svého podnikání?

3. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Druhý nejhorší výsledek v letošním roce, i tak by se dalo označit číslo kolem bankrotů živnostníků. Vypadá to, že živnostníci jsou na tom bídně, jenže nejsou.

Živnostníci bankrotují a jejich počet dosáhl v letošním srpnu druhého nejhoršího výsledku v letošním roce. V srpnu bylo vyhlášeno celkem 694 bankrotů, což je o 43 více než v červenci. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila společnost Czech Credit Bureau (CCB).

Nejvíce bankrotů v krajích s nejvyšší nezaměstnaností

Nejvíce se bankroty týkaly podnikatelů v Ústeckém kraji a v Moravskoslezském kraji. Naopak nejméně bankrotů zaznamenala Praha a kraj Vysočina. Tím bychom mohli statistiky uzavřít a příšerně se vyděsit. Jenže je nutné dodat ještě jedno číslo, to nejdůležitější, které data kolem bankrotů vysvětluje. 91 % srpnových bankrotů živnostníků totiž bylo řešeno formou oddlužení. A právě v této větě je háček.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Čísel kolem bankrotů živnostníků se bát nemusíte. 

Oddlužení se netýká podnikatelské činnosti. V překladu řečeno, většina živnostníků, kteří zbankrotovali, si nadělali dluhy jinde, nikoli však podnikatelskou činností. Pokud živnostník podává návrh na bankrot jako fyzická osoba podnikatel (FOP), může zároveň připojit i žádost o oddlužení. Jenže soud této žádosti vyhoví pouze v případě, že dluhy nepocházejí z podnikání a věřitelé s tímto oddlužením navíc musejí souhlasit.

Oddlužení je proces, který řeší obtížnou finanční situaci a je znám především z praktiky osobních bankrotů. Když žadatel se svojí žádostí o oddlužení u soudu uspěje, měl by do pěti let splatil alespoň 30 % dlužné částky. Po schválení žádosti se navíc výše dluhu kvůli úrokům z prodlení již dále nenavyšuje a zastaví se i případné exekuce.

Vyhledejte své obchodní partnery a souvislosti. Vyzkoušejte Rejstřík firem

Takový žadatel ale musí splnit hned několik podmínek. Musí mít čistý trestní rejstřík, souhlas manželského partnera, potvrzení o příjmech, které zajistí, že vyměřenou část je žadatel schopen splatit či má dostatek majetku, jehož prodejem dluh uhradí. V případě porušení podmínek se vše vrací do doby před vyhlášením osobního bankrotu. V případě, že vše jde dobře, má tato osoba po splacení vyměřeného dluhu „čistý dlužní rejstřík“. Vyhlásit osobní bankrot, resp. povolit oddlužení, je ovšem možné jenom jednou za život, upřesnila systém osobních bankrotů Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

Stahujte: Velká tabulka bankrotů živnostníků očištěná od oddlužení

Počet bankrotů živnostníků bez oddlužení není tak hrozivý

Server Podnikatel.cz si proto vyžádal od CCB upravené statistiky bankrotů podnikatelů, které jsou očištěny od oddlužení. Z tabulky a grafu je zřejmé, že počet bankrotů fyzických osob (bez oddlužení) byl v posledních dvou a půl letech v každém měsíci vždy nižší než počet bankrotů obchodních společností. Počet obchodních společností je přitom zhruba třetinový ve srovnání s počtem fyzických osob podnikatelů. Pravdou ovšem je, že řada fyzických osob podnikatelů má kromě toho i pracovní poměr, a tak není až tak závislá na podnikání, upřesnila statistiky Kameníčková. 

Graf bankrotů živnostníků
Autor: CRIF – Czech Credit Bureau, podle licence: Rights Managed

Graf bankrotů živnostníků

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).