Hlavní navigace

Pravidla pro homeworking se budou buď ignorovat, nebo homeworking skončí

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Některé pasáže z novely zákoníku práce musel vymýšlet opravdový „expert“, tvrdí podnikatelské asociace. Ukázkovým příkladem jsou pravidla pro homeworking.
Daniel Morávek 11. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oslovení zástupci podnikatelských asociací se shodují, že novela zákoníku práce žádnou větší flexibilitu pracovněprávních vztahů nepřinese, ba naopak. Přitom právě prohloubením flexibility argumentuje ministerstvo práce a sociálních věcí, které novelu předložilo.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Čtěte více: Konec homeworkingu? Novela zákoníku zpřesňuje povinnosti firmám, ty se bouří

MPSV chce uzákonit pravidla pro homeworking

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Kontroverzních bodů obsahuje novela hned několik. Podnikatel bude muset například zajistit, že zaměstnanec nebude v práci stresován. Novela rovněž počítá se zavedením pravidel pro homeworking. Zaměstnavatel bude muset nově hradit všechny náklady, které jsou spojeny s komunikací mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a další náklady, které vzniknou při výkonu práce. Zaměstnavatel zároveň musí přijmout taková opatření, která zabraňují izolaci zaměstnance vykonávajícího práci mimo pracoviště zaměstnavatele od ostatních zaměstnanců a zajistit mu možnost se pravidelně setkávat s ostatními zaměstnanci. Dále pracovní podmínky zaměstnance vykonávajícího práci mimo pracoviště zaměstnavatele nesmí znevýhodňovat nebo zvýhodňovat tohoto zaměstnance v porovnání se srovnatelnými zaměstnanci, kteří pracují na pracovišti zaměstnavatele.

S nápady musel přijít nějaký „expert“, tvrdí podnikatelé

Právě stanovení pravidel pro homeworking považují podnikatelská sdružení za jeden z největších nesmyslů novely. Zatížení práce na homeworking balíkem nových pravidel, z nichž se většina stejně nebude dodržovat, není v pořádku. Navíc budou nekontrolovatelná. Požadavky typu, že zaměstnavatel omezí izolaci pracovníka na homeworking od ostatních zaměstnanců, že mu umožní setkávat se s kolegy nebo že mu nebude nijak znevýhodňovat pracovní podmínky, musel vymýšlet opravdu expert, uvedl serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Content_temata

Podobný názor má i Hospodářská komora ČR, podle které už nyní home office umožňuje  nemalá část zaměstnavatelů. Podle komory je proto zbytečné tuto praxi nějak uzákoňovat. MPSV navíc home office chce spojit s řadou povinností pro zaměstnavatele, jako třeba zajištění bezpečnosti práce na domácím pracovišti. Což by obnášelo i kontrolu toho, zda zaměstnanec doma v kuchyni, kde třeba pracuje, nemá kluzkou podlahu, upozornil Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Radomil Babek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, dokonce tvrdí, že zaměstnavatelé přestanou homeworking nabízet. Těžko budou zaměstnavatelé poskytovat zaměstnancům tuto výhodu, když se tím vystaví riziku postihu, protože podmínky, které novela pro práci z domova předepisuje, budou těžko splnitelné. Z tohoto pohledu je až směšné zdůvodnění paní ministryně Marksové, že chce práci z domova podpořit, uzavřel Bábek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).