Hlavní navigace

Právní elektronický systém? Projekt Hospodářské komory může zastavit Senát

4. 10. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právní elektronický systém pro podnikatele má přinést lepší orientaci v zákonech. Na jednom místě by také měli najít seznam povinností, které se jich týkají.

Na Právním elektronickém systému pro podnikatele (PES) pracuje Hospodářská komora ČR. Na začátku září ho schválili poslanci.

O novince, která má podnikatelům údajně usnadnit život a ulevit od byrokracie, informoval server Podnikatel.cz už dříve: Revoluce v přípravě zákonů? Nově mají obsahovat výčet povinností pro podnikatele 

Právním elektronickém systému pro podnikatele budou příští týden hlasovat senátoři. Podle některých je ale tento projekt v rozporu s Ústavou ČR, navíc spolkne nemalé finanční prostředky. 

My nechceme ani výkonnou moc, ani fungovat protiústavně. Jen normální věc – aby se podnikatelé v této zemi vyznali v zákonech, obhajuje systém prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a dodává, že aby podobný systém fungoval, je třeba, aby orgány státní správy měly povinnost publikovat na jednom místě veškeré právní povinnosti podnikatelů. 

Právní elektronický systém pro podnikatele může zastavit Senát. Pokud i ten dá projektu, který předkládali poslanci za vládní koalici, zelenou, mohli by ho podnikatelé začít využívat už v průběhu roku 2018.

Zbytečná byrokracie a málo pracovní síly

Dalšími tématy, která podnikatelé aktuálně řeší a která jim komplikují byznys, je nedostatek pracovní síly. Ten se projevuje stále častěji tím, že musí odmítat zakázky. Podle podnikatelů by měla budoucí vláda usnadnit nábor zahraničních pracovníků, z dlouhodobého hlediska pak zvýšit flexibilitu pracovního trhu a reformovat vzdělávací systém. Dalším problémem je pak vysoká odvodová zátěž v České republice, která dlouhodobě patří k nejvyšším mezi zeměmi OECD.

Psali jsme: Co trápí podnikatele? Málo zaměstnanců a čím dál víc byrokracie

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).