Hlavní navigace

Pražská burza prolomila po necelém roce hranici 1000 bodů

28. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pražská burza se dnes po devíti měsících opět dostala přes „magickou“ hranici 1000 bodů. Těsně před desátou hodinou hlavní index PX vzrostl na 1001,2 bodu a dosáhl tak hranice, na které pražská burza nebyla od loňského října.

Největší zisky měly dopoledne akcie těžební firmy NWR, jejichž cena se zvýšila o 2,31 procenta na 111,72 koruny. Rostly též akcie mediální skupiny CME, ty zpevnily o 1,77 procenta na 395,90 koruny.

Klesaly naopak akcie Unipetrolu, které se propadly o procento na 116,35 korun. Unipetrol totiž zveřejnil odhady vybraných provozních a finančních ukazatelů za druhé čtvrtletí. Prodej rafinérských produktů poklesl jak mezikvartálně, tak meziročně.

Negativně bude na výkonnost působit i silnější koruna. V petrochemii došlo k meziročnímu propadu produkce o 16% (na 437 tis.tun). Marže z olefinů i polyolefinů byly stále slabé. Zveřejněná provozní data jsou však slabá a očekáváme, že by na to dnes akcie Unipetrolu měly reagovat poklesem, komentoval analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).