Hlavní navigace

Pražští hoteliéři a majitelé klubů se třesou strachy. Do města míří Dánové

10. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Do Prahy míří tisíce Dánů. Loni zdemolovali desítky barů, restaurací a hotelů. Někteří podnikatelé je proto letos do svých podniků raději nepustí.

Po roce se do Prahy znovu chystají mladí studenti z Dánska. Specializované cestovní kanceláře jim nabízejí pobyt zaměřený na takzvané „tour de bar“. A pražští hoteliéři a majitelé klubů a hospod se klepou strachy. Loni totiž mladí Dánové ukázali, co dovedou. Zanechali po sobě spoušť v podobě rozbitého vybavení hotelových pokojů a barů. Co nebylo rozbité, to bylo jinak znehodnocené. Policie musela řešit desítky incidentů a asi 30 dánských studentů skončilo v nemocnici.

Nikdo z pražských podnikatelů nemá zájem na tom, aby se podobné události opakovaly. Některé podniky proto přijaly přísnější opatření. Velmi striktně se zachoval holešovický hostel Plus Prague, který loni utrpěl největší ránu. Dánové tam poničili a pozvraceli 128 pokojů. Letos dal proto majitel v následujících dvou týdnech Dánům stop. Žádné objednávky z důvodu bezpečnosti a předcházení škod neakceptoval. Možnost naplnit kapacity v případě dánských studentů pro něj není rentabilní. Podobně se zachovaly i jiné levnější hotely a hostely, kde se Dánové chtěli ubytovat. V některých totiž loni zůstaly poničené nejen pokoje, ale i chodby a fasády budov. Vystříkané hasící přístroje nebo srolované koberce byly tím nejmenším.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Opatření letos přijala i diskotéka Karlovy lázně. Na základě loňských zkušeností jsme odmítli organizovat speciální party. Navíc budeme kontrolovat občanské průkazy a cestovní pasy a nepustíme do podniku nikoho, komu nebude více než 18 let, říká Jana Lipčinská, produkční Karlových lázní. Běžně přitom do klubu pouští od 16 let. Klidnější už jsou naopak v Aquapalace v Čestlicích. Akvapark s hotelem na okraji Prahy se sice letos v nabídce cestovních kanceláří ocitl, ale zájem o něj byl menší než se předpokládalo. Speciální akce pro mladé Dány proto byla zrušena a pokud se někteří z nich do Čestlic vydají, bude to zřejmě skutečně jen kvůli vodním radovánkám. Na případnou návštěvu dánských turistů jsme připraveni, protože v době probíhajících jarních prázdnin zažíváme jeden z vrcholů sezóny. Veškerý personál je plně vytížen a případné incidenty bychom byli schopni zvládnout, uvedla Jana Jarošová, P. R. manažerka čestlického akvaparku.

Zatímco někteří hoteliéři mladé Dány nepustí ani na recepci, jinde je vítají. V únoru totiž opadá zájem o cesty do Prahy a tisícihlavé výpravy ze Skandinávie jsou vítaným přivýdělkem. Velká část studentů, více než tisícovka, má bydlet v hotelu Olympik. O pořádek v hotelu se nám postará dvojnásobný počet hlídek. Máme s dánskými studenty zkušenosti z minulého roku a výraznější problémy nebyly, komentuje Vlastislav Soš, generální ředitel hotelu s tím, že hlavní roztržky a problémy vznikají spíš na ulicích v centru města.

Podnikatele v centru Prahy by letos měly ochránit přísnější policejní kontroly. Ty provádí nejen čeští, ale i dánští policisté, kteří s mladými studenti přijíždí. V tuto chvíli je v Praze kolem 1800 studentů. Celkem by jich mělo být od 6000 do 8000. Podle dostupných informací by si je měly ohlídat pořádající cestovní kanceláře Prague week a RM Travel. Z rukou se jim ale situace evidentně vymknula už během cesty. Někteří Dánové naplnili rčení „pít jako Dán“ už v autobusech. Jak uvádí například zpravodajský server iDnes.cz, několik lidí po cestě zvracelo na toaletě, další to nestihli a pozvraceli přímo sedadla. Policie během noci na pondělí zkontrolovala desítky studentů, kteří organizovaně obcházeli bary a noční podniky. Někteří nadýchali i 3 promile.

Hlavní město a Městská část Praha 1 zavádí po dobu následujících dvou týdnů přísnější kontroly. V pohotovosti jsou týmy státní i městské policie a živnostenské odbory. Mladí Dánové dostanou na ruce barevné pásky, které mají na první pohled informovat o jejich plnoletosti. Pokud by si je sundali, hrozí jim za to postih. Situaci sleduje i dánské velvyslanectví.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).