Hlavní navigace

Přechod na paušál a přehled pro pojišťovnu

14. 3. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podávat opravný přehled pro pojišťovnu nemusí ta OSVČ, která vede daňovou evidenci a rozhodla se přejít na uplatňování paušálních výdajů a podávala tak dodatečné daňové přiznání. To musí OSVČ podávat právě při změně způsobu uplatňování výdajů podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů.

V době, kdy se provádí úprava podle § 23 odst. 8 ZDP, jde o úpravu rozdílu mezi příjmy a výdaji (v případě, že OSVČ vede daňovou evidenci), nebo o úpravu výsledku hospodaření (v případě, že OSVČ vede účetnictví).

Pokud OSVČ vede účetnictví je naopak povinna v případě podání dodatečného daňového přiznání za předchozí rok podat opravný přehled podle § 24 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Případný dluh doplatí do 30 dnů ode dne, kdy se o změně dozvěděla. V takovém případě nebude penalizována, doplnil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP ČR).

DANE.PODNIKATEL­.CZ: daňové formuláře ke stažení, návody pro daňové přiznání, online daňová poradna, daňová kalkulačka pro OSVČ, změny 2011

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).