Hlavní navigace

Před nákupem pozemku prověřte budoucí výstavbu

22. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před nákupem pozemku prověřte vlastnictví přístupové cesty. Důležitá je informace, zda je příjezd na pozemek z obecní komunikace, nebo zda vede přes soukromý pozemek. Jestliže je z katastrální mapy zřejmé, že pozemek je přístupný pouze přes cizí pozemek, je nutné s majitelem vyjednat průjezdnost formou například věcného břemene jízdy a chůze k budoucímu pozemku, případně tuto cestu odkoupit, nebo se stát spoluvlastníky. Příjezd na pozemek musí být vyřešen vždy. Nikdo není povinen svůj vlastní pozemek, příjezdovou cestu, zatížit břemenem, případně ji prodat.

Dále je nutné prověřit budoucí výstavby v okolí pozemku. Důvodů je podle realitního makléře několik. Především zamezení nemilému překvapení, že se v blízkosti plánuje nějaký velký investiční záměr, například výstavba satelitního městečka nebo například průmyslové zóny. Je velmi dobré zjistit i plán budoucí výstavby komunikací, obchvatů, dálničních staveb a podobně. Pro některá území je zásadní informací i výstavba nové přistávací dráhy letiště, kdy se po změně letového koridoru může zásadně ovlivnit hlučnost v dané lokalitě, upozorňuje Jaroslav Jílek, realitní makléř kanceláře RE/MAX Alfa. Dodává, že při koupi pozemku je třeba také kontrolovat po celou dobu převodu vlastnických práv list vlastnictví a deponovat kupní cenu na neutrální místo, ideálně do advokátní či notářské úschovy, případně svěříme úschovu kupní ceny bance.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).